پارلمان اروپا به تمدید ضرب‌الاجل برگزیت رای مثبت داد

تهران – ایرنا – پارلمان اروپا روز چهارشنبه به اتفاق آراء به تمدید ضرب‌الاجل برگزیت درصورت درخواست انگلیس و تحت شرایطی خاص، رای مثبت داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از استراسبورگ (فرانسه)، رای گیری در پارلمان اروپا پس از سخنان «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا انجام شد که به نمایندگان گفت سناریوی بدون توافق، واقعی است.

نمایندگان پارلمان اروپا پس از جلسه ای سه ساعته، یک قطعنامه غیرالزام آور را در حمایت از تمدید مجدد ضرب الاجل برگزیت تصویب کردند.

۵۴۴ نماینده به این قطعنامه رای مثبت، ۱۲۶ نفر رای منفی و ۳۸ تن رای ممتنع دادند.

به رغم ادعای «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس مبنی بر خروج این کشور از اتحادیه اروپا در موعد مقرر ۳۱ اکتبر (۹ آبان) یا بدون توافق خروج، انتظار می رود رهبران اتحادیه اروپا در نشست دور روزه خود در بروکسل که ماه آینده برگزار می شود، در مورد احتمال تعویق مجدد برگزیت بحث و تبادل نظر کنند.۹۱۰۹  

تاکنون خروج انگلیس از این اتحادیه ۲۸ عضوی، دو بار به تعویق افتاده است. قانونگذاران اتحادیه اروپا برای تصویب این قطعنامه، شرط گذاشتند و گفتند تنها درصورتی با  تمدید ضرب الاجل برگزیت موافقت می کنند که با هدفی خاص همچون جلوگیری از خروج بدون توافق، برگزاری انتخابات سراسری در انگلیس یا همه پرسی، قابل توجیه باشد.

یونکر قبل از جلسه رای گیری در پارلمان اروپا گفت که برگزیت بدون توافق شاید انتخاب انگلیس باشد، ‌اما هرگز انتخاب ما نیست.

براساس این گزارش، مانع اصلی پیش روی توافق برگزیت، مساله طرح «پشتیبان» مرز ایرلند است که بریتانیا را ملزم می کند به قوانین گمرکی و تجاری اتحادیه اروپا احترام گذارد تا از مشکلات مرزی بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی جلوگیری شود.

قانونگذاران اتحادیه اروپا همچنین در قطعنامه خود در مورد رد توافق بدون پشتیبان وعده دادند و تاکید کردند که انگلیس مسئول صرف خروج بدون توافق از برگزیت است. پارلمان اروپا برای اجرایی شدن توافق برگزیت، ‌ باید آن را مورد تائید قرار دهد.

رهبران اتحادیه اروپا همچنین این مساله را روشن کردند که افزودن هرگونه ماده اصلاحی به توافق پیشنهادی فعلی برای جدایی انگلیس از این اتحادیه باید حافظ بازار اروپا باشد و از توافق صلحی موسوم به «گود فرایدی» که به دهه ها درگیری در ایرلند شمالی پایان داد، ‌ حمایت کند.

توافق برگزیتی که «ترزا می» سلف جانسون با اتحادیه اروپا انجام داد، سه بار در پارلمان انگلیس رد شد و فرآیند استعفای "می" و به قدرت رسیدن "جانسون" را رقم زد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =