۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۵
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 83481257
۰ نفر

برچسب‌ها

ترامپ خواستار افزایش تروریسم اقتصادی علیه ایران شد

نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا در پی ناکامی از سیاست فشار حداکثری، به وزیر خزانه داری خود دستور داد تحریم های قابل ملاحظه‌ای را علیه ایران اعمال کند.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: به وزیر خزانه داری دستور تحریم های فزاینده قابل ملاحظه‌ای را بر ایران داده‌ام.

رئیس جمهوری آمریکا با این دستور، نشان داد که آمریکا "به تحریم معتاد" شده است و بر خلاف آنچه که می گفتند تحریم ها تا کنون کارایی نداشته است و به این نیازمند شده اند که تحریم ها را افزایش دهند.

اگرچه در این یادداشت توئیتری ترامپ به شخص یا شرایط خاصی اشاره نشده است تا مورد هدف تروریسم اقتصادی قرار گیرند اما به نظر می رسد، تنها راه فرار از فشار سنگین ضربه انصارالله یمن به متحد استراتژیک آمریکا در منطقه بوده است.

اظهارات ضد و نقیض کاخ سفید پس از وقوع حملات انصارالله یمن به پالایشگاه های نفتی آرامکو در عربستان سعودی، نشان از آن دارد که به هیچ وجه برای مقابله با اینگونه حملات آمادگی نداشتند و نتوانسته اند مانع آن شوند.

این در حالی است که ترامپ از زمان روی کار آمدن تا کنون، بارها به قراردادهای چند صد میلیارد دلاری فروش تسلیحات به این کشور حاشیه خلیج فارس افتخار کرده و همچنان سعی دارد دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس را با فروش این تسلیحات زیبا، بدوشد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده اند که "امنیت" خریدنی نیست و نمی توان با خرید این تسلیحات و انباشت آن در منطقه، به امنیت دست یافت. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بارها پیشنهاد مجمع گفت وگوی منطقه ای را داده و بر این اساس، از دبیرکل سازمان ملل متحد هم به طور رسمی خواست تا در چارچوب قطعنامه 598 شورای امنیت، از چتر سازمان ملل برای کاهش تنش در منطقه استفاده شود.

همچنین ایران از سال 1394 و با آغاز تجاوز سعودی ها به یمن، طرح چهارماده ای راه حل سیاسی را ارائه داد که تا کنون معتبر است و همه را به آن دعوت می کند اما مقامات تازه به دوران رسیده سعودی تصور می کردند با حملات نظامی می توانند بر این کشور همسایه جنوبی تفوق یابند.
هم اکنون این جنگ خانمان سوز، با گذشت چهار سال تنها باعث کشتار هزاران زن و کودک و بی گناه یمنی شده و زیرساخت های این کشور را ویران ساخته است و سعودی ها چاره ای جز این ندارند که هرچه زودتر به این "جنگ پایان دهند". 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =