۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۲
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83481224
۰ نفر

برچسب‌ها

چین و روسیه، رابطه ای فراتر از دو همسایه

پکن- ایرنا- سفر سه روزه «لی کچیانگ» نخست وزیر چین به روسیه به دنبال دو دیدار روسای جمهوری دو کشور در یک سال گذشته نشان می دهد که روابط این دو کشور نه در حد یک همسایه بلکه در سطح راهبردی و استراتژیک است.

نخست وزیر چین در این سفر با «دیمیتری مدودف» همتای روس خود در قالب بیست و چهارمین نشست دو جانبه دیدار و گفت و گو کرد، دو طرف در این نشست ضمن گفت و گو درباره همکاری دو کشور در آینده ،  بیش از 10 سند همکاری امضا کرده و اقدامات دوجانبه درباره همکاری های آتی دو کشور را مشخص کردند این امر به ارتقای همکاری عملی چین و روسیه به سطح جدید کمک کرده و نیروی محرکه جدید برای توسعه روابط دو کشور در عصر جدید تزریق کرده است.

پس از برقراری روابط رسمی چین و روسیه در 70 سال گذشته، دو کشور یکدیگر را در اولویت سیاست خارجی خود قرار داده و روابط جدیدی را ایجاد کرده و سازوکارهای کامل همکاری درباره رفت و آمد بین مقامات بلندپایه و همکاری در ابعاد مختلف را برقرار کرده اند.

در ماه ژوئن سال جاری، «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در دیدار رسمی خود از روسیه همراه با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روابط دو کشور را به روابط همه جانبه مشارکتی راهبردی در عصر جدید ارتقا دادند این به معنای آن است که اعتماد متقابل راهبردی دو طرف به سطح بالای بی سابقه رسیده و روابط دو کشور با فرصت جدید توسعه رو به رو شده است.

بر اساس برنامه ریزی مقامات دو کشور، چین و روسیه تعمیق همکاری عملی و گسترش منافع مشترک را به عنوان موضوعی مهم در راستای توسعه روابط دو کشور در عصر جدید تلقی می کنند میزان تجارت دو کشور در سال گذشته با رشد 27.1 درصدی برای نخستین بار از 100 میلیارد دلار فراتر رفت چین نیز برای نهمین سال متوالی شریک تجاری اول روسیه بوده است در شرایط کاهش رشد تجارت و سرمایه گذاری جهانی، تجارت دو کشور در 8 ماهه نخست سال جاری با رشد 4.5 درصد به 70 میلیارد و 590 میلیون دلار رسید این امر نشان می دهد که همکاری دو طرف از پویایی فراوان و فضایی گسترده برخوردار است و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور وارد عصر جدید شده است.

«لیکه چیانگ» نخست وزیر چین در بیست و چهارمین نشست دو جانبه در روسیه گفت: چین و روسیه بزرگترین همسایه یکدیگر و اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل هستند امسال مصادف با هفتادمین سالگرد برقراری روابط سیاسی چین و روسیه است دو طرف براساس اصول احترام متقابل، برخورد برابر، منافع مشترک و برد-برد، به توسعه با ثبات و سالم مناسبات دو کشور کمک می کنند.

او گفت: با توجه به افزایش عوامل نامعین و بی‎ثباتی در اوضاع سیاسی و اقتصادی بین المللی، تقویت همکاری راهبردی، افزایش اعتماد متقابل سیاسی و همکاری عملی و تبادلات انسانی و فرهنگی چین و روسیه نه تنها برای دو کشور بلکه برای شکوفایی و ثبات منطقه و جهان نیز مفید است.

سرگئی مدودف نخست وزیر روسیه گفت: توسعه روابط با چین اولویت دیپلماتیک روسیه و منطبق با نیازهای توسعه روسیه است.

نخست وزیران دو کشور همچنین درباره مسائل مورد علاقه بین‎المللی و منطقه ای تبادل نظر کردند.

در پایان این نشست نیز نخست وزیران دو کشور دستاوردهای بیست و چهارمین ملاقات خود را مثبت ارزیابی کردند لی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال مصادف با هفتادمین سالگرد برقراری روابط سیاسی چین و روسیه است با توجه به وضعیت کنونی، توسعه سالم و باثبات روابط دو کشور با منافع مشترک دو طرف منطبق است و به رفاه و توسعه بشر کمک خواهد کرد.

مدودف نخست وزیر روسیه نیز گفت: در حال حاضر، روابط راهبردی مشارکتی همه جانبه روسیه و چین وارد عصری جدید شده است دو طرف گفت و گو و ارتباط نزدیک خود را حفظ کرده اند همکاری های عملی دو طرف نیز دستاوردهای جدیدی را حاصل کرده است دو طرف در جریان این ملاقات چندین توافقنامه همکاری در ابعاد مختلف را امضا کردند روسیه مایل است به اتفاق چین کلید موضوعات همکاری دو طرف را به قلمروی علوم و فنون عالی تبدیل و نیروی محرکه جدیدی را برای روابط مشارکتی راهبردی همه جانبه دو طرف ایجاد کند.  

پس از این دیدار «لیکه چیانگ» و «مدودف» اطلاعیه مشترک بیست و چهارمین ملاقات نخست وزیران چین و روسیه را امضا کردند و همچنین بیش از 10 سند همکاری دو جانبه در زمینه های سرمایه گذاری، اقتصادی و تجاری، کشاورزی، انرژی، فضانوردی، تکنولوژی و اقتصاد دیجیتال با حضور نخست وزیران دو کشور امضا شد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =