پیشینه تاریخی قبایل در منطقه دلیل اصلی بحران قطر است

تهران - ایرنا - مدیر مرکز مطالعات الجزیره گفت: نباید بحران قطر را در چارچوب تعارض منافع کشورها جستجو کرد، بلکه پیشینه تاریخی قبایل در این منطقه دلیل اصلی این بحران است.

به گزارش روز چهارشنبه شورای راهبردی روابط خارجی، محمد المختار الخلیل در نشست تخصصی بررسی تحولات منطقه که روز چهارشنبه به میزبانی شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد، با بیان اینکه ریشه بحران قطر بیش از هر چیز دلایل قبیله‌ای دارد، اظهار داشت: خیلی از کسانی که با وقوع بحران قطر شگفت زده شده بودند، از واقعیت‌های پشت پرده آن اطلاع نداشتند. از همین‌رو از تحلیل واقع‌بینانه آن عاجز بودند.

الخلیل در بیان دلیل اصلی برای آغاز این بحران اظهار داشت: دولتی که در سواحل غربی خلیج فارس شکل می‌گیرد، یک پدیده درون‌زا نیست، بلکه ساختاری است که از خارج آورده شده و برای اداره یک جامعه پیاده و اجرایی می‌شود. دولت‌هایی که امروز در این کشورها قدرت را در اختیار دارند، همگی ریشه قبیله‌ای داشته و در طول تاریخ نیز بارها و بارها با یکدیگر وارد درگیری و جنگ شده اند.

وی خاطر نشان کرد: در واقع می‌توان گفت که در پیدایش بسیاری از آنها کشمکش‌های قبیله‌ای تاثیرگذار بوده و همچنان نیز ادامه دارد. بنابراین بحران قطر فراتر از اتهام‌زنی‌های سیاسی از قبیل ارتباط با اخوان المسلمین، سیاست‌های الجزیره و رابطه با ایران بوده و پیشینه‌ای قبیله دارد، یعنی به نوعی در شکل‌گیری آن حسادت‌های قبیله‌ای دخیل بوده و چندان به مسائل سیاسی امروز ارتباطی ندارد.

قطری‌ها طرفدار مقاومت بوده‌اند

مدیر مرکز مطالعات الجزیره تاکید کرد: بنابراین حسادت و رقابت بین قبایل و کینه‌های قبیله‌ای و انتقام جویی محور اصلی این بحران بوده است. از همین‌رو، نباید بحران قطر را در چارچوب تعارض منافع کشورها جستجو کرد، بلکه پیشینه تاریخی قبایل در این منطقه دلیل اصلی این بحران است. براساس همین پیشینه قبیله‌ای نیز منطق حکومت سعودی همواره عدم پذیرش مرزهای کنونی بوده و بنای حکومت آن نیز براساس توسعه‌طلبی شکل گرفته است.

الخلیل تصریح کرد: مساله فلسطین یکی دیگر از دلایل سعودی‌ها و اماراتی‌ها برای آغاز بحران قطر بود. قطری‌ها اعتقاد دارند موضع آنها در قبال فلسطین هرچه که هست نمی‌تواند در چارجوب راه‌حل سازش سعودی‌ها باشد. در واقع، قطری ها طرفدار مقاومت بودند و این خلاف موضع سعودی‌ها و اماراتی‌ها است. بنابراین موضوع فلسطین در قلب بحران قطر قرار دارد.

وی با بیان این که مساله بهار عربی زمینه‌ساز سوم بحران بین عربستان و قطر بود، گفت: در حالی که قطری‌ها با استبداد در کشورهای عربی مخالف بودند و در قبال بهار عربی نیز موضع صادقانه‌ای گرفتند، اما سعودی‌ها با روندهای دمکراتیک مشکل دارند، همچنان که از موضع‌گیری این کشور در قبال یمن، کویت و مصر می توان به این نتیجه رسید.

قدرت نرم قطر سعودی ها را خشمگین کرده است

مدیر مرکز مطالعات الجزیره افزود: دلیل بعدی به کلیت رویکردهای سیاست خارجی قطر مربوط است که با رویکردهای سعودی‌ها همخوانی ندارد. در حالی که بازار نفت قطر عمدتا در شرق است، بازار نفت عربستان در غرب است. قطری‌ها با بیشتر کشورهای جهان اعم از کشورهای غربی، چین، روسیه و ایران و ... روابط خوبی دارند، اما برعکس، عربستان توجه زیادی به رابطه با روسیه و چین ندارد.

الخلیل اظهار داشت: موضوع بعدی قدرت نرم است. قطر کشور کوچکی است که در حوزه قدرت نرم رشد چشمگیری داشته و همین مساله نیز سعودی ها را خشمگین کرده است. شبکه الجزیره یک حضور و قدرت جهانی به قطر داده و سرمایه‌گذاری‌های متنوع قطر در کشورهای غربی نیز بسیار چشمگیر است. این در حالی است که سعودی‌ها از هیچ کدام این قدرت‌های نرم برخوردار نیستند؛ قطر به‌واسطه منابع گازی، منابع مالی گسترده‌ای دارد و این موضوعی است که سعودی‌ها آن را نمی پسندند.

مدیر مرکز مطالعات الجزیره در ادامه با تاکید بر نقش ایران در نجات قطر از بحران اظهار داشت:  قدرت قطر در قیاس با عربستان، امارات و بحرین بسیار کمتر و جغرافیای آن نیز ۲۷۹ برابر کوچک‌تر است. در حالی که تولید ناخالص داخلی این سه کشور ۴ تریلیون دلار است این رقم برای قطر تنها ۳۰۰ میلیارد دلار است. این ۳ کشور به لحاظ نظامی نیز ۱۶ برابر مسلح‌تر از قطر هستند. لذا وضعیت قطر اصلا با این ۳ کشور قابل قیاس نیست. اما آن چیزی که قطر را در برابر محاصره سعودی‌ها و اماراتی‌ها حفظ کرد، ابتدا موضع ایران و پس از آن موضع ترکیه بود. موضوعی که خود قطری ها نیز بر آن اذعان دارند. اما علت دیگر موفقیت قطر استفاده صحیح از قدرت نرم، هوشمند و کارآمد بود.

سعودی ها اقدامات تحریمی خود را انجام دادند

الخلیل در خصوص آینده بحران قطر اظهار داشت: دستاورد مهمی که قطری‌ها در جریان بحران به‌دست آوردند ایجاد یک هویت ملی نیرومند بود که باعث شد برابر سعودی‌ها ایستادگی کنند. سعودی‌ها به دلیل حماقت از همان ابتدای محاصره، اقدامات تحریمی خود را به‌صورت حداکثری انجام دادند و از همین‌رو خیلی زود به پایان خط رسیده و ابزارهای تحریمی‌شان را از دست دادند.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این، ماهیت شروط ۱۳ گانه کشورهای محاصره‌کننده نیز به دنبال گفت وگو با قطر نبود، بلکه تسلیم کردن این کشور را دنبال می کرد و همین موضوع نیز دیگر اشتباه سعودی‌ها بود که اجازه نداد آنها بتوانند قطری‌ها را پای میزه بکشانند. همچنانکه باعث شد تمام دنیا علیه این شروط موضع‌گیری کنند.

مدیر مرکز مطالعانت الجزیره تاکید کرد: در مجموع، سعودی‌ها و متحدان آنها دستاوردی در این بحران نداشتند و وضعیتی که عربستان اکنون در آن قرار دارد نیز به این کشور اجازه نخواهد داد اهدافش را در آینده محقق کند. ضمن آنکه راهکارهای نظامی نیز فرصت تحقق را از دست داده است. این بحران در آینده شاهد راه حل جزیی خواهد بود که آن هم به نفع قطر خواهد بود.

نقش و نفوذ آمریکا در منطقه نیز رو به افول است

الخلیل درباره آینده منطقه اظهار داشت: شورای همکاری خلیج فارس عملا کارایی خود را از دست داده و از آن فقط یک جسد بی فایده باقی مانده است. عربستان به سمت محاصره شدن در ابعاد مختلف حرکت می کند. ترکیه در حالی با قدرت به منطقه باز می‌گردد که دولت‌ها و ملت‌ها نیز از آن استقبال می‌کنند. ایران نیز باقی است و همچنان گسترش پیدا خواهد کرد. نقش و نفوذ آمریکا در منطقه نیز رو به افول است.

وی با بیان این نکته که رابطه قطر و اخوان یک رابطه سیاسی است و نه اعتقادی، اظهار داشت: رابطه قطر با اخوان یک رابطه تفاهمی است نه همراهی در همه سیاست‌ها. در واقع آن چیزی که اخوان و قطر را به هم وصل می‌کند تفاهم سیاسی است نه انطباق در تمام موضوعات. بنابراین روابط قطر و اخوان همراهی کامل نیست و تنها یک تفاهم و هم‌پیمانی سیاسی است. اگرچه روابط قطر و اخوان در آینده بهتر نخواهد شد، اما همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

مدیر مرکز مطالعات الجزیره درباره اهداف اماراتی‌ها و سعودی‌ها در یمن اظهار داشت: اماراتی‌ها به دنبال سیطره بر سواحل یمن و بنادر این کشور هستند و این اهداف را نیز در جنوب یمن دنبال می‌کنند. عربستانی‌ها نیز به دنبال آن هستند که لوله‌های گاز خود را به سواحل یمن برسانند. بر این اساس دو طرف به دنبال یک یمن واحد نیستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =