۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۰
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83481188
۰ نفر

برچسب‌ها

تورم در انگلیس به پایین‌ترین حد در سه سال گذشته رسید

لندن - ایرنا - تازه‌ترین گزارش دفتر آمار ملی انگلیس که روز چهارشنبه منتشر شد، بیانگر آن است که نرخ تورم در این کشور در ماه اوت گذشته به پایین‌ترین حد طی نزدیک به سه سال گذشته رسیده است.

بر اساس اعلام دفتر آمار ملی انگلیس، شاخص نرخ مشتری (CPI) در ماه اوت، ۱.۷ درصد بوده است که این میزان در قیاس با ماه قبل از آن (جولای) ۰.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که نگرانی شرکت‌های تجاری از آینده برگزیت سبب شده تا رغبت کمتری برای افزایش قیمت ها نشان دهند.

«جیسون لنارد» از موسسه ملی اقتصاد و تحقیقات اجتماعی می گوید شرکت ها منتظر ۳۱ اکتبر (۹ آبان) هستند تا وضعیت بازار را پس از برگزیت بررسی کنند.

«مایک هاردی» رئیس بخش تورم  دفتر آمار ملی انگلیس، کاهش بهای پوشاک را از جمله عللی توصیف کرد که سبب افت نرخ تورم در ماه گذشته میلادی شده است. با این حال آمارهای منتشر شده نشان می دهد که بهای بلیت هواپیما و مواد خوراکی در ماه گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

به عقیده‌ی کارشناسان کاهش ارزش پوند در آستانه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نرخ تورم را دوباره افزایش خواهد داد. اگر هم برگزیت بدون توافق اجرا شود، پیش بینی ها از افزایش چشم گیر تورم حکایت دارد.

این مساله در  کنار تحولات خاورمیانه و حمله اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان که باعث افزایش بهای نفت شده، تاثیر بالقوه‌ای بر نرخ تورم در کشورهای غربی خواهد داشت.

بر اساس آخرین مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، انگلیس ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از عضویت این اتحادیه خارج خواهد شد؛ با این حال هنوز دو طرف درباره نحوه اجرای برگزیت به توافق نرسیده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =