مجوز فعالیت نخستین بانک اسلامی در تاجیکستان صادر شد

تهران - ایرنا - بانک ملی تاجیکستان به منظور جلب اعتماد مجدد مشتریان و با هدف جذب سرمایه‌گذارانی از کشورهای اسلامی، مجوز فعالیت نخستین بانک اسلامی در کشور را با عنوان «توحید بانک» صادر کرد.

به گزارش روز چهارشنبه رسانه های تاجیکستان،«جمشید نورمحمدزاده» رئیس بانک ملی تاجیکستان ضمن اعطای مجوز فعالیت به رئیس توحید بانک این رویداد را مهم و تاریخی خواهند و اعلام کرد: ایجاد این بانک صفحه جدیدی در سیستم بانکی تاجیکستان بوده و موجب جذب سرمایه گذاری خارجی و همچنین افتتاح بانک‌های جدید خواهد شد که مطابق بانکداری اسلامی فعالیت خواهند کرد.
به اعتقاد کارشناسان مسائل مالی، با توجه به اینکه ۹۸ درصد جمعیت تاجیکستان مسلمان می‌باشند، بانکداری اسلامی می‌تواند از رشد قابل توجهی در این کشور برخوردار شود.
مدیر یکی از بخش هیا توحید بانک، روز گذشته (سه ‌شنبه‌) در مصاحبه با رسانه محلی تاجیکستان گفت که انتظار نداشته که بانک ملی تاجیکستان به این سرعت به آنها اجازه فعالیت دهد. حالا تنها می توانیم بگوییم که همه قوانین بانکداری را به شیوه اسلامی رعایت خواهیم کرد.
بهره های بانکی در تاجیکستان بسیار زیاد است، و بسیاری از مردم به این نتیجه رسیده اند که از گرفتن وام خودداری کنند و همچنین ورشکسته شدن چندین بانک باعث سلب اعتماد از مردم این کشور شده است. حالا بانک اسلامی شاید بتواند شرایط بهتری در این زمینه برای مردم فراهم سازد.
موضوع تاسیس نظام بانکداری اسلامی در تاجیکستان به حدود ۱۰ سال پیش باز می گردد، اما بحران های شدید مالی و بانکی فرصت چنین کاری را فراهم نکرده است.
فرق این بانک با بانک های معمولی در این است که سود بانک یا مشتری بر اساس توافقنامه امضا شده میان آنها خواهد بود. در واقع، سود و زیان میان بانک و مشتری تقسیم می شود اما در بانک داری معمولی هنگام زیان مشتری بانک هیچ دخالتی نمی کند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =