جنرال موتورز پرداخت بیمه کارگران معترض را متوقف کرد

تهران - ایرنا - همزمان با ادامه اعتصابات کارگران کارخانه جنرال موتورز آمریکا به دلیل شرایط نامناسب حقوق و مزایای این شرکت، هزینه های بیمه درمانی کارگران معترض به "اتحادیه کارکنان خودرو" محول شد.

به گزارش رسانه های غربی، نزدیک به ۵۰ هزار نفر از اعضای اتحادیه کارکنان خودرو در آمریکا روز دوشنبه هفته جاری پس از آن‌ که شرکت جنرال موتورز نتوانست شرایط مناسب حقوقی و امنیت شغلی برای آنها فراهم کند، دست به اعتصاب زدند.

این نخستین اعتصاب گسترده در سطح شرکت های جنرال موتورز در ۱۲ سال گذشته بوده است.

این کارگران معترض خواستار افزایش حقوق و بهبود مفاد قراردادهایشان هستند. کارگران شرکت را به بی تعهدی متهم و اعلام کردند ۱۰ سال پیش توانستند جنرال موتورز را پس از ورشکستگی نجات دهند و حالا این شرکت به آن‌ها مدیون است.

انتظار می رفت که مذاکرات سال جاری میان این اتحادیه با شرکت های جنرال موتورز، فورد موتور و فیات در مورد مسائلی از جمله هزینه های درمانی، تقسیم سود و استفاده از کارگران موقت دشوار باشد.

شرکت جنرال موتورز اعلام کردند که جنگ اقتصادی با چین و اعمال تعرفه بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از چین باعث افزایش شدید هزینه ها شده و آنها قادر نیستند دستمزد کارگران را افزایش دهند.

بیش از یک سال است که چین و آمریکا درگیر جنگی تجاری با یکدیگر هستند که هر یک تعرفه های چند میلیارد دلاری بر کالاهای یکدیگر اعمال کرده اند که باعث رکود اقتصادی در برخی صنایع و مشاغل شده است.

جدا از فشار بر کارگران، در ماه های گذشته تعدادی از کارمندان این شرکت از کار برکنار شدند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، نخستین بار در واکنش به تعطیلی کارخانه های جنرال موتورز تهدید کرد که به تلافی چنین اقدامی اعتبار مالیاتی فدرال برای این شرکت خودروسازی برای تولید خودروهای برقی را قطع می‌کند.

جنرال موتورز می گوید که پیش از این سالانه ۱ میلیارد دلار، صرف بیمه درمانی کارگران ساعتی می شد که هزینه ماهانه هر کارگر نیز یک هزار و ۷۰۰ تا دو هزار دلار بود. اتحادیه کارکنان خودرو نیز در تارنمای خود نوشت که این صندوق تنها برخی داروها و نسخه ها را تحت پوشش قرار می دهد و شامل مزایای دندان، چشم و گوش پزشکی نیست.

چنین اعتصابی حالا به یک معادله سیاسی در آمریکا تبدیل شده است؛ ترامپ و نمایندگان دموکرات آمریکا که نمی خواهند ترامپ را پیروز انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا بدانند، بر سر این موضوع با هم رقابت می کنند. آنها رای اعضای اتحادیه خودروسازان را برای پیروزی بسیاری حیاتی می دانند.

کارگران جنرال موتورز، سال ۲۰۰۷ میلادی نیز برای دستیابی به حقوق بازنشستگی و هزینه های سلامت به مدت دو روز اعتصاب کردند. اعتصاب گسترده تری سال ۱۹۹۸ در ایالت میشیگان رخ داد که ۵۴ روز به طول انجامید و خسارتی بالغ بر دو میلیارد دلار برای این شرکت به جا گذاشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =