نگاه آمایشی به هنر نیاز و حمایت نهادها از آن، ضروری است

تهران- ایرنا- معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاثیر هنر در فردای کشور به جهت رشد جوانان آموزش دیده و میزان علاقه عمومی به این مهم، تاکید کرد: نگاه آمایشی به هنر نیاز و با توجه به رشد گروه‌های هنری و نیازهای حوزه هنری، مشارکت و حمایت نهادهای مختلف ضروری است.

براساس اعلام روز چهارشنبه روابط عمومی معاونت امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی در نشست مسئولان استان سیستان و بلوچستان درباره نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر، گفت: رویدادها و جشنواره های متعددی در کشور برگزار می شود و اگر رویداد و جشنواره جدی بنیان گذاشته می شود؛ باید براساس ضرورت و دلایل طراحی شود.

وی افزود: باید قدر هنر دانسته شود، برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر، می تواند توجه را به این شهر و استان سیستان و بلوچستان جلب کند. برگزاری این رویداد به حمایت و همراهی و مشارکت جدی نهادها و مسئولان استان و بکارگیری تمام ظرفیت های استان نیاز دارد.

به گفته وی نباید امور این رویداد فقط برعهده اداره کل هنرهای نمایشی و ادره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان باشد و اگر نهادها و مسئولان استان حمایت کنند به رویدادی مؤثر تبدیل می شود.

استان سیستان و بلوچستان ظرفیت ها و توانمندی های فراوانی در حوزه های مختلف بویژه هنر دارد و در زمینه قعالیت های هنری هدف این است که تصویر متناسبی از استان بیان شود؛ چون تصویر فعلی استان، محرومیت و ناامنی است که تصویر واقعی نیست. جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر نیز می تواند در ارئه تصویر صحیح و متناسب از استان مؤثر باشد.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در فردای کشور ما، هنر بسیار مؤثر است به دلیل اینکه میزان علاقه عمومی به هنر و جوانان آموزش دیده در هنر بسیار رشد کرده است که در آینده به فعالیت حرفه ای هنر می پردازند یا مخاطب فعال هنر خواهند بود. بنابراین به نگاه آمایشی در هنر نیاز است و با توجه به رشد گروه های هنری و نیازهای حوزه هنری، مشارکت و حمایت نهادهای مختلف ضرورت دارد.

تصویر استان سیستان و بلوچستان باید در ذهن‌ها تغییر کند

معاون سیاسی، اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان در این دیدار گفت: تصویری که در حال حاضر از استان سیستان و بلوچستان در داخل و خارج از کشور ارائه می شود؛ تصویر ناامنی، محرومیت و ... است و استان با این کلیدواژه معرفی می شود.

علی زینی‌وند ادامه داد: در مواردی بعضی آثار سینمایی نیز در نشان دادن این تصویر نقش داشته اند. بنابراین باید تصویر استان در ذهن ها تغییر کند و در فرهنگ و هنر تصویر مناسبی از استان سیستان و بلوچستان و توانمندی و ظرفیت های استان ارائه شود. نهادهای استان و استانداری سیستان و بلوچستان نیز با این راهبرد و نگاه از فعالیت های فرهنگی هنری؛ از جمله اولین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر حمایت می کند و تمام امکانات استان را برای این رویداد به کار می گیرد.

جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر و تقویت ارتباط فرهنگی با کشورهای همسایه

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: به دنبال سفرهای سال گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و درخواست و پیگیری هنرمندان استان، برگزاری جشنواره ملی تئاتر خیابانی ایرانشهر برنامه ریزی و جلساتی نیز با اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد تا رویدادی هنری در شهر مرزی ایرانشهر برگزار شود و تصویر واقعی و مناسبی از استان در بستر این رویداد ارائه شود.

حسین مسگرانی افزود: این جشنواره می تواند ظرفیتی فراهم کند که تعامل و ارتباط فرهنگی هنری با کشورهای همسایه استان  سیستان و بلوچستان تقویت شود.

شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی گفت: جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر می تواند معادل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، در شرق کشور باشد. جشنواره تئاتر خیابانی، یک جشنواره هنری و مردمی است و ضرورت دارد استان سیستان و بلوچستان با تمام توانمندی و بضاعت از این رویداد پشتیبانی کند.

علی غیاثی ندوشن، مدیر کل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اظهار داشت: جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر رویداد مهمی است که در توجه به استان مؤثر بوده و این رویداد می تواند در کمیته فرهنگی، اجتماعی توسعه پایدار شرق کشور نیز مطرح و تثبیت شود.

رونمایی از پوستر جشنواره

درادامه این نشست پوستر نخستین جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر که با نگاه به مرز، مرزداری و اقوام ایرانی برگزار خواهد شد، رونمایی شد.

اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر

اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر با نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی و به قصد ایجاد فرصت پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنان مرزهای ایران برگزار می‌شود.

این جشنواره با هدف نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی فرصتی برای پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنان مرزهای ایران فراهم کند.اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان سیستان و بلوچستان، اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر را با هدف آشنایی ساکنان استان‌های مرزنشین در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، امنیتی برگزار خواهند کرد. این جشنواره در دو بخش مسابقه و نمایش‌های آیینی و سنتی برگزار خواهد شد.

اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان ایرانشهر برگزار می‌شود و دبیرخانه این رویداد هم در همین شهرستان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =