مشاور اردوغان: خرید پاتریوت به معنای انصراف از سامانه اس 400 روسی نیست

آنکارا- ایرنا- مشاور رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه آنکارا به پیشنهاد فروش سامانه موشکی پاتریوت از سوی آمریکا در صورت برآورده کردن انتظارات کشورش نگاه مثبتی دارد گفت: نباید این طور تلقی شود که با خرید پاتریوت از سامانه اس 400 روسی منصرف می شویم.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری آناتولی گلنور آیبت در سخنرانی مراسمی که از سوی یک سازمان ترکی مقیم آمریکا و شورای روابط خارجی آمریکا در واشنگتن برگزار شد افزود: مسأله سیستم دفاع هوایی به عنوان یک موضوع امنیتی بسیار مهم از سال ها پیش ترکیه را به خود مشغول کرده بود.

وی یادآورشد: ترکیه قبل از اینکه خواهان خرید سامانه های دفاع هوایی از روسیه باشد، بارها از ایالات متحده آمریکا خواستار تهیه این نوع سامانه شد، اما پاسخ مثبتی دریافت نکرد.

آیبت در ادامه سخنرانی خود تأکید کرد: ترکیه سامانه اس  400 روسی را انتخاب کرد، چرا که نیازهای کشور ما را دربازه زمانی مشخص برآورده می کند. البته خرید این سامانه از روسیه به هیچ وجه امنیت ناتو را تهدید نمی کند. چنانچه گزینه های دیگری غیر از اس 400 داشته باشیم به آن هم توجه نشان می دهیم.

مشاور رئیس جمهور ترکیه گفت: یکی از این گزینه ها سامانه موشکی پاتریوت آمریکایی است. در عین حال این به منزله خرید این سامانه و انصراف از فعال کردن اس 400 نیست و نمی تواند باشد.

وی افزود: ترکیه در صورت دریافت پیشنهاد مثبت نسبت به خرید سامانه پاتریوت، موضوع را بررسی می کند اما هرگز از فعال کردن سامانه دفاع هوایی اس 400 انصراف نخواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه نیز چندی روز پیش خرید سامانه اس-۴۰۰ روسی را ضرورتی برای صلح منطقه دانست و اعلام کرد که فرآیند نصب آن در ماه آوریل ( فروردین ۹۹) تکمیل می‌شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری رویترز درباره سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ اظهار داشت: این اقدام برای صلح منطقه ضروری بود. این سامانه تهاجمی نبوده و دفاعی است و ما نیز به چنین پدافندی نیاز داشتیم.

مساله ادلب و اصرار ترکیه به ایجاد یک خط حائل در مرزهای خود با سوریه و نیز ایجاد مناطق امن نیز به یک معضل در روابط ترکیه با آمریکا تبدیل شده و مسوولان ترکیه در این زمینه به ایالات متحده انتقادهای جدی دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =