برداشت زیتون کنسروی در قزوین آغاز شد

قزوین - ایرنا - برداشت زیتون کنسروی (دانه سبز) از بیش از ۹ هزار هکتار از باغ‌های طارم سفلی شهرستان قزوین آغاز شد.

علی اکبری مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین روز چهارشنبه با اعلام این خبر با بیان اینکه زیتون جزو اصلی ترین محصولات باغی استان است، گفت: سطح زیر کشت کل باغات مثمر قزوین ۷۴ هزار هکتار است که از این میزان ۹ هزار و ۵۲۰ هکتار به باغات زیتون اختصاص دارد .

وی اظهار داشت : تولید محصول زیتون در سال جاری ۲۵ هزار تن است که پیش بینی می شود تا حدود ۶۰ درصد آن به صورت سبز یا کنسروی و ۴۰ درصد آن به صورت دانه روغنی جهت استحصال روغن برداشت شود .

اکبری خاطر نشان ساخت : از این میزان سطح زیر کشت باغات زیتون شش۶ هزار و ۷۰۰ هکتار بارور و ۲ هزار و ۸۲۰ هکتار غیر بارور است.

وی تصریح کرد : عمده باغات زیتون در منطقه طارم سفلی متمرکز بوده که در اکثر روستاهای این بخش تک محصولی بوده و درآمد خانوارها از این محصول است.

به گفته ی وی ؛ در حال حاضر ۴۵ روستا با سه هزار و ۵۰۰ بهره بردار در زمینه تولید زیتون فعالیت دارند .

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: ارقام زیتون عمدتا زرد زیتون ( ۲ منظوره ) می باشد که از سایر ارقام بومی می توان به رقم ماری ( زودرس ) ، شنگه ، روغنی ، گرده زیتون و چرچنگی اشاره کرد .

اکبری اضافه کرد: از ارقام خارجی که طی چندین ساله اخیر به سطوح باغات اضافه شده می توان به رقم آربکین و کرونایکی که جز ارقام روغنی و در کشت های متراکم و فوق متراکم استفاده می شود و سایر ارقام خارجی مانند : مانزانیلا ، کنسروالیا ، کروس و سویلانا اشاره کرد .

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به آفت مگس زیتون اشاره کردو گفت : با توجه به شرایط آب و هوایی سال جاری و مساعد بودن شرایط زیستی برای این آفت ؛ جمعیت آفت در نسل اول افزایش پیدا کرده که با کنترل به موقع و مبارزه همگانی در سطح روستاها ؛ میزان خسارت به دانه های سبز زیتون در زمان برداشت به زیر ۳ درصد رسیده است .

اکبری اظهار داشت: عملیات کنترل و مبارزه شامل ۴ هزار هکتار که ۲۶۰۰ هکتار در باغات سنتی و ۱۴۰۰ هکتار در باغهای ردیفی و صنعتی به روش بیت اسپری ( استفاده از طعمه مسموم و پروتئین هیدرولیزات) ، کارت زرد و فرمون جنسی است .

این مقام مسئول،عملیات اصلاحی داخل باغات شامل هرس باردهی مناسب درختان ، هرس بازجوانسازی در باغهای قدیمی و مسن ، مدیریت کف باغ ( مبارزه با علفهای هرز داخل باغ ) ، تنظیم دوره آبیاری با توجه به بارندگیهای مناسب اخیر(حذف یک مرحله آبیاری جهت کاهش رطوبت باغ ) را از مهمترین اقدامات انجام شده در باغات زیتون استان ذکر کرد.

۳۰۱۳