۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۷
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83480946
۰ نفر

برچسب‌ها

قاچاق مواد مخدر؛ بزرگترین بازار جنایی در فرانسه

تهران - ایرنا - قاچاق مواد مخدر در فرانسه که با بازار ۲۰هزار نفری، گردش مالی سالانه حدود ۳.۵میلیارد یورویی دارد به بزرگترین بازار جنایی در این کشور تبدیل شده است.

فرانسه یکی از مقاصد اصلی قاچاق مواد مخدر بویژه از نوع کوکائین از مبداء آمریکای جنوبی است؛ باندهای بین‌المللی مواد مخدر اغلب به این شکل در کانتینرها به قاچاق کوکائین از آمریکای جنوبی به اروپا می‌پردازند.

یک ماه پیش، ماموران گمرک فرانسه بیش از یک تن کوکائین به ارزش تخمینی بیش از ۷۴ میلیون یورو(۸۲.۴ میلیون دلار) را که در یک محموله خرما جاسازی شده بود، در بندر "لو آور" این کشور کشف کردند که به گفته وزیر اقدام و حساب های عمومی فرانسه، این بزرگترین کشف از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون محسوب می شود.

این میزان کوکائین که در ۱۵ بسته کرباس در کانتینر حاوی "پنیر خرما" کشف شده از مبدا اکوادور و از طریق بندر "آنتورپ" بلژیک وارد فرانسه شده است.

در سال گذشته میلادی، ماموران گمرک فرانسه ۱۲.۲ تن کوکائین در این کشور کشف کردند که نسبت به سال ماقبل آن ۳۲.۶درصد افزایش داشته است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی،  ۸۳.۴ تن انواع مواد مخدر از جمله ۱۱.۷ تن کوکائین در فرانسه کشف و ضبط شده بود.

یکی دیگر از بزرگترین محموله های کوکائین کشف شده در فرانسه مر بوط به اواخر سپتامبر سال ۲۰۱۳(مهر ۹۲) است که در آن پلیس فرانسه ۱۳۰۰ کیلوگرم از این ماده مخدر را به ارزش ۵۰میلیون یورو در یک هواپیمای مسافربری کشف کرد؛ این هواپیما از مبدا کاراکاس پایتخت ونزوئلا وارد فرانسه شده بود.

اواخر نوامبر ۲۰۱۸ نیز مقامات فرانسه از کشف و ضبط ۱.۶ تن کوکائین در شمال‌غرب این کشور خبر دادند؛ این محموله در کانتینر چوب جاسازی و از مبدا برزیل به این کشور قاچاق شده‌ بود.

رونمایی از برنامه ملی جدید فرانسه برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر

دولت فرانسه از یک برنامه ملی جدید برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، موسوم به "OFAST" رونمایی کرد. پس از یک درگیری مسلحانه در شهر بندری جنوبی مارسی که ده ها زخمی بر جای گذاشت، دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه از راهبرد جدید ۵۵ بندی با هدف مقابله با قاچاق مواد مخدر پرده برداشت.
 


رادیو بین المللی فرانسه (RTL) روز چهارشنبه نوشت: وزیر کشور فرانسه روز سه شنبه با رونمایی از برنامه جدید مقابله با قاچاق مواد مخدر در این کشور گفت: ما می خواهیم به سختی (با قاچاقچیان مواد مخدر) برخورد کنیم. پیام ما به فروشندگان مواد مخدر روشن است: فرانسه دیگر محل بازی آنها نخواهد بود.

«کریستف کاستانر» که در حضور وزیر مشاور خود و وزیر دادگستری فرانسه برنامه ملی جدید برای قاچاق مواد مخدر را ارائه کرد با تاکید بر ایجاد دفتر جدید ملی آژانس مبارزه با مواد مخدر به نام "اُفَست" گفت: ما می خواهیم تلاش های خود را هماهنگ و با هم کار کنیم.

به عنوان بخشی از راهبرد مبارزه با مواد مخدر، این آژانس، جایگزین دفتر مرکزی مبارزه با قاچاق مواد مخدر موسوم به "اُکرتیس" می شود که وجهه آن در سال های اخیر در یک مارپیچ نزولی قرار داشته است.

وزیر کشور فرانسه بر ضرورت اصلاح راهبرد ضد مواد مخدر به دلیل ماهیت فزاینده خشونت آمیز و غیرقابل کشف بودن قاچاقچیان این مواد در فرانسه تاکید کرد.رادیو بین المللی فرانسه نوشت: سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر در فرانسه به دلیل مواد مخدر توبیخ می شوند و بازار تجارت مواد مخدر بیش از ۲۰هزار نفر را شامل می شود.

گردش مالی ۳.۵ میلیارد یورویی قاچاق مواد مخدر در فرانسه

کاستانر می گوید: در طول ۶۶ سال چیزهای بسیاری تغییر کرده است. فروشندگان مواد مخدر شبکه های خود را در مقیاس جهانی توسعه داده اند. به گفته مقامات فرانسوی، میزان گردش مالی قاچاق مواد مخدر ۳.۵ میلیارد یورو تخمین زده می شود.

او ابراز تاسف کرد که با این وجود ، از مجموع ۵۰۰ میلیون یورو که توسط پلیس فرانسه کشف و ضبط شد، تنها ۱۰ درصد ناشی از کشفیات مواد مخدر بوده است.
وزیر کشور فرانسه این وعده را داده که دفتر جدید آژانس مبارزه با مواد مخدر در این کشور با ۱۵۰ بازرس و ژاندارم تجهیز می شود که مسئولیت نظارت بر این کار را در ۱۶ منطقه فرانسه و مناطق فراسرزمینی بر عهده خواهد داشت. این دفتر ژانویه سال ۲۰۲۰ راه اندازی می شود

رادیو بین المللی فرانسه نوشت: برنامه جدید ملی مبارزه با قاچاق مواد مخدر در این کشور کشفیات این مواد برای پلیس فرانسه آسانتر خواهد کرد و هر کسی که با خود مواد مخدر حمل کند به عنوان بخشی از اصلاحات اخیر در سیستم دادگستری این کشور که در ماه مارس به آن رای داده شد، ۲۰۰ یورو جریمه خواهد شد.

برنامه ریزی برای راه اندازی مرکز تماس مردمی که به افراد اجازه می دهد که نقاط فروش مشکوک فروشندگان مواد مخدر را به پلیس گزارش دهند، از جمله دیگر اقدام های مندرج در این راهبرد ۵۵ بندی مبارزه با قاچاق مواد مخدر در فرانسه است.

وزیر کشور فرانسه همچنین به این مساله اذعان کرده که این مبارزه پیچیده و خطرناک خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =