آئین‌نامه استخدامی دهیاری های کشور بازنگری شد

تهران- ایرنا- هیات دولت به پیشنهاد وزارت کشور «آئین‌نامه استخدامی دهیاری‌های کشور» را اصلاح کرد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت،  هیات وزیران در جلسه بیستم شهریور ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت کشور «آئین‌نامه استخدامی دهیاری‌های کشور» را با هدف اصلاح مقررات به منظور امنیت شغلی کارکنان دهیاری‌ها و دهیاران و رونق بخشیدن به کار و تلاش در روستاها و تقویت نقش آنان اصلاح کرد.

بر این اساس، بکارگیری افراد در دهیاری‌ها براساس ساختار سازمانی مصوب و در چهارچوب قانون کار انجام خواهد شد، مدت قرارداد کار یک‌ساله بوده و تمدید آن در صورت رضایت از عملکرد، بلامانع خواهد بود. حقوق و مزایای دهیار براساس مقررات قانون کار و در چهارچوب اعتبارات مصوب شورای اسلامی روستا تعیین و پرداخت خواهد شد.

همچنین، نمونه قرارداد کار توسط وزارت کشور با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه و ظرف سه ماه از ابلاغ این آئین‌نامه توسط وزیر کشور ابلاغ می‌شود.

افزون بر این، بکارگیری افرادی که داوطلب خدمت در دهیاری‌ها هستند به استثنای دهیار، براساس مجوزهای صادره، تشکیلات مصوب و رعایت مراتب شایستگی و برابری فرصت‌ها از طریق آزمون انجام می‌شود. چگونگی اجرای آزمون در دهیاری‌ها نیز به موجب دستورالعملی است که ظرف سه ماه از ابلاغ این آئین‌نامه، توسط وزارت کشور تهیه و ابلاغ می‌شود.

بر همین اساس ساختار سازمانی دهیاری‌ها نیز متناسب با درجه هر دهیاری از سوی وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) تهیه و ابلاغ می‌شود.

همچنین، مأموریت کارکنان رسمی یا پیمانی دستگاه‌های اجرایی به دهیاری امکانپذیر است، ولی انتقال و مأموریت کارکنان دهیاری‌ها به دستگاه‌های اجرایی ممنوع است.

بر همین اساس برقراری حقوق و مزایای کارکنان سایر دستگاه‌های اجرایی که بدون حفظ پست سازمانی به دهیاری مأمور می‌شوند، براساس ضوابط و مقررات مورد عمل در دهیاری‌ها خواهد بود.

ضمنا در صورت استخدام کارکنان دهیاری در سایر دستگاه های اجرایی، سابقه خدمت مرتبط آنها به عنوان سنوات خدمت قابل قبول محاسبه می شود.

همچنین، به تخلفات دهیاران بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات اداری و به تخلفات کارکنان دهیاری بر اساس قانون کار رسیدگی می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =