بازتاب مواضع روحانی درباره حمله انصار الله به آرامکو در رسانه های عربی

تهران – ایرنا- تاکید امروز (چهارشنبه) رییس جمهوری کشورمان بر این نکته که دشمنان منطقه باید از هشدار حمله انصار الله به تأسیسات نفتی عربستان درس گرفته و به دنبال خاموش کردن آتش جنگ در منطقه باشند، توجه بسیاری از رسانه های عرب زبان را به خود جلب کرد و تیتر بسیاری از این رسانه ها شد.

پایگاه خبری "الخلیج الجدید"، خبرگزاری ملی لبنان، پایگاه خبری "سی ان ان" عربی، بخش عربی شبکه خبری "یورو نیوز"، خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری "اسپوتنیک روسیه" از جمله رسانه هایی بودند که این هشدار را تیتر کردند.

پایگاه خبری "راشاتودی" عربی نیز تاکید رییس جمهوری کشورمان را بر این نکته که یمنی‌ها، مدرسه، بیمارستان یا بازار را مورد اصابت قرار ندادند، بلکه به یک مرکز صنعتی حمله کرده اند را مورد توجه قرار داد.

روزنامه فرامنطقه ای "القدس العربی" نیز تیتر زد : روحانی عربستان، امارات، آمریکا و رژیم صهیونیستی را به آغاز کردن درگیری در منطقه متهم کرد.

رییس جممور کشورمان در جلسه امروز هیئت دولت با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هرگز خواهان درگیری در منطقه نبوده و نخواهد بود، تصریح کرد: باید بدانیم که ملت یمن آغازگر درگیری‌ها نبودند، بلکه عربستان سعودی، امارات، آمریکایی‌ها، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی بودند که در منطقه جنگ را به راه انداخته و یمن را ویران کرده‌اند.
رئیس جمهوری افزود: چگونه است که وقتی مردم یمن مورد حمله قرار گرفته و سیل اسلحه و مهمات به منطقه روانه می‌شود، هیچ‌کس نباید سخنی بگوید؟ چطور وقتی رئیس جمهور آمریکا اعتراف می‌کند که عربستان سال گذشته ۴۰۰ میلیارد دلار پول در آمریکا خرج کرده هیچ‌کس نباید حرف بزند، اما وقتی مردم یمن در برابر این همه تجاوز، یک عکس‌العملی نشان داده و نقطه‌ای را زدند، این همه ناراحتی و عصبانیت ایجاد می‌شود.
روحانی اظهار داشت: یمنی‌ها، مدرسه، بیمارستان یا بازار را مورد اصابت قرار ندادند، بلکه به یک مرکز صنعتی حمله کردند تا به دشمنان خود هشدار دهند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه دشمنان منطقه باید از این هشدار درس گرفته و به دنبال خاموش کردن آتش جنگ در منطقه باشند تا مردم در آزادی و رفاه قرار بگیرند، خطاب به آنان گفت: سیاست شما در منطقه همواره بر مبنای جنگ‌افروزی بوده است و از ۱۹ سال گذشته تاکنون هر جا در منطقه از جمله در عراق، افغانستان، سوریه و منطقه خلیج فارس آمدید، ناامنی را با خود آورده‌اید.
روحانی ادامه داد: بیایید یک بار هم برای ملت‌های منطقه صلح بیاورید؛ چرا همواره برای ملت‌های منطقه باروت می‌فرستید و به آنان کمک نمی‌کنید و پس از آن به دیگر کشورها اتهام‌زنی می‌کنید و این در حالی است که هیچ‌کس این اتهام را باور نمی‌کند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه واقعیت این است که بدخواهان باید قدرت ملی ملت‌های منطقه را پذیرا بوده و به سمت صلح و آرامش بازگردند، گفت: جمهوری اسلامی ایران همانطور که با همه همسایگان خود در شمال، شرق و غرب، روابطی دوستانه، برادرانه و صمیمی دارد، خواهان روابط دوستانه با همسایگان جنوبی خود نیز است.

جنبش انصار الله یمن، شنبه گذشته در عملیاتی با عنوان "توان بازدارندگی دوم" پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

میدان نفتی بقیق در شرق عربستان توان تولید روزانه هفت میلیون بشکه نفت را دارد و متعلق به شرکت نفتی آرامکو است.

۷۰ درصد تولیدات این شرکت نفتی در پالایشگاه‌های بقیق تولید می شود.

با حمله به این تاسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شده است.

نیروهای انصار الله همچنین عربستان و امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ علیه یمن تهدید کرده اند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =