۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۸
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83480909
۰ نفر

برچسب‌ها

آغاز به کار دو مقام جدید اتحادیه اروپا

تهران - ایرنا - رئیس جدید بانک مرکزی و دبیرکل جدید شورای اروپا با تایید نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا بطور رسمی کار خود را آغاز کردند.

به گزارش منابع خبری اروپایی، در نشست روز گذشته (سه شنبه) پارلمان اروپا دو مقام جدید اتحادیه اروپا نیز از سوی نمایندگان این پارلمان تایید شدند.

در این نشست «ماریا پجینوویچ بوریج» وزیر امور خارجه کرواسی با ۱۵۹ رای به عنوان دبیرکل جدید شورای اروپا انتخاب شد.
وی در حالی با رای مجمع عمومی شورای اروپا در استراسبورگ به این مقام دست یافت که ۱۰۵ نماینده دیگر به «دیدیه ریندرس» وزیر امور خارجه بلژیک رای دادند.

بوریچ از امروز (چهارشنبه) به عنوان جانشین «توربیان یاگلاند» نروژی کار خود را آغاز می کند.

یاگلاند از سال ۲۰۰۹ تاکنون این سمت را برعهده داشت.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین در نشست روز گذشته خود ریاست «کریستین لاگارد» بر بانک مرکزی اروپا را تایید کردند.

وی که قرار است از پاییز جانشین «ماریو دراگی» ایتالیایی شود ۳۹۴ رای از مجموع ۶۴۹ رای نمایندگان حاضر در نشست روز گذشته را به دست آورد.
لاگارد اوایل سپتامبر با حضور در پارلمان اروپا به سووالات نمایندگان در مورد برنامه های خود برای سمت جدید پاسخ داده بود. مقامات کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه جولای (تیر) در مورد نامزدی رئیس پیشین صندوق بین المللی پول به ریاست بانک مرکزی این اتحادیه به توافق رسیده بودند.
هر چند تایید نامزدهای انتخاب شده از سوی مقامات اروپایی از سوی پارلمان اروپا الزام آور نیست اما تعداد آرای کسب شده از سوی این نامزدها نشانگر میزان اعتماد نمایندگان به نامزدهای پیشنهادی است.

پارلمان اروپا در نخستین روزهای آغاز به کار خود در روز دوازدهم تیر ماه، «دیوید ساسولی» (David Sassoli) عضو سوسیال دموکرات پارلمان اروپا را که ایتالیایی است، به عنوان رئیس جدید پارلمان اروپا انتخاب کرد.
رئیس جدید پارلمان اروپا پس از اعلام نتیجه رأی گیری در این پارلمان بر لزوم اصلاحات در اتحادیه اروپا تاکید کرد و از این اتحادیه خواست به روح بنیانگذاران خود که جنگ و ملی گرایی را با صلح و برابری تاخت زدند، بازگردند.
ساسولی گفت: باید ظرفیت خود را برای ایفای نقشی برجسته در دموکراسی افزایش دهیم.

وی سپس برگزیت را مسأله‌ای دردآور برشمرد و افزود: پارلمان اروپا، استقلال شهروندان اروپایی را تضمین می‌کند اما آنها می‌توانند تاریخ خود را رقم زنند.
ساسولی که یک روزنامه نگار سابق و ۶۳ سال سن دارد، در دومین دور رأی گیری در پارلمان اروپا، ۳۴۵ رأی مثبت کسب کرد و جانشین «آنتونیو تاجانی» یک ایتالیایی دیگر شد که ریاست پارلمان اروپا را برعهده داشت.
این سیاستمدار چپ میانه سه نامزد دیگر احراز این پست را پشت سر گذاشت و مسوولیت ریاست بر پارلمان اروپا را عهده دار شد.

پارلمان اروپا پیش از این نیز با انتخاب «اورسولا فون در لاین» وزیر دفاع آلمان به ریاست کمیسیون اروپا موافقت کرده بود.  
روز 26 تیر ماه پارلمان اروپا با انتخاب این پزشک و سیاستمدار آلمانی که مدتی در مقام وزارت دفاع آلمان قرار داشت به عنوان رییس جدید کمیسیون اروپا، به ریاست پنج ساله «ژان کلود یونکر» بر این نهاد اروپایی پایان داد.
در نشست رای گیری برای انتخاب رییس جدید کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین نخستین زن وزیر دفاع آلمان با کسب ۳۸۳ رأی موافق، بار دیگر تاریخ ساز شد و به عنوان نخستین زن در راس کمیسیون اتحادیه اروپا قرار گرفت.
رئیس جدید کمیسیون اروپا روز بیستم شهریور اسامی۱۳ زن و ۱۴ مرد را به عنوان نامزدهای عضویت در مهمترین نهاد تصمیم گیرنده اتحادیه اروپا اعلام کرد.
فون در لاین که بزودی ریاست کمیسیون اروپا را به عهده می گیرد، اسامی ۲۷ نامزد عضویت در این کمیسیون را برای رای گیری در اواخر سپتامبر (اوایل مهر ماه) معرفی کرد.

کمیسیون اروپا (European Commission) نقش قوه مجریه را در اتحادیهٔ اروپا ایفا می‌کند. این کمیسیون مسئول پیشنهاد قوانین، اجرای تصمیم‌گیری‌ها، تنفیذ پیمان‌نامه‌ها و روی هم رفته انجام کارهای روزمره اتحادیه اروپا است.
شورای اروپا پس از تصویب ریاست «اورسولا فون در لاین» به ریاست کمیسیون اروپا، در مورد انتخاب «جوزف بورل» وزیر خارجه اسپانیا به سمت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به توافق رسید.
به گفته سخنگوی کمیسیون اروپا ماموریت بورل در این سمت از اواخر اکتبر (اوایل آبان ماه) آغاز شده و تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۴ ادامه خواهد یافت.
بورل ۷۲ ساله، سیاستمدار سوسیالیست اسپانیایی است که اکنون در کابینه «پدرو سانچز» وزیر خارجه است.

این اقتصاددان کهنه کار بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ ریاست پارلمان اروپا و بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ نیز ریاست یک موسسه مطالعاتی اروپایی را در فلورانس عهده دار بوده است.

همچنین «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا در یک رشته توئیت خبر داده که «شارل میشل» نخست وزیر بلژیک از پاییز آینده جانشین وی خواهد شد.

پارلمان اروپا به‌طور مشترک با شورای اتحادیه اروپایی به قانونگذاری و اتخاذ تصمیمات در اتحادیه اروپا می‌پردازد.

به‌ علت آنکه نمایندگان آن به‌ طور مستقیم از سوی شهروندان اروپایی انتخاب می‌شوند، سمبل دموکراسی در اتحادیه اروپا به‌حساب می‌آید.

پارلمان اروپا بر کمیسیون اروپا نظارت می‌کند تا جایی که رئیس و اعضاء کمیسیون موظف به اخذ رأی اعتماد از پارلمان هستند و پارلمان می‌تواند آنان را به‌صورت دستجمعی استیضاح کند.

پارلمان اروپا همچنین به همراه شورای اتحادیه اروپایی مسؤولیت تصمیم‌گیری در مورد بودجه اتحادیه و نظارت بر مصرف آن را دارد و اعضای آن هر پنج سال یک‌ بار توسط آرای عمومی انتخاب می‌شوند.

1071 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =