۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۱
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83480857
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس کمیسیون اروپا:‌ پیشرفت واقعی در برگزیت صورت نگرفته است

لندن – ایرنا – رئیس کمیسیون اروپا با اشاره به ملاقات خود با «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس اعلام کرد هنوز پیشرفت واقعی درباره توافقنامه خروج لندن از اتحادیه اروپا که مورد رضایت طرفین باشد حاصل نشده است.

«ژان‌کلود یونکر» روز چهارشنبه که در پارلمان اروپا سخن می گفت، با کنایه به تصمیم دولت انگلیس درباره تعلیق پارلمان این کشور برای اجرای برگزیت افزود:‌ اما پارلمان اروپا باز و فعال است و تعلیق نیست. وی همچنین با اشاره به اینکه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا هرگز گزینه پسندیده برای بروکسل نیست، اما تصریح کرد که همه اقدامات لازم برای مواجهه با این سناریو پیش‌بینی شده است.

یونکر و جانسون دوشنبه گذشته پس از دیدار با یکدیگر درباره ضرورت سرعت بخشیدن به مذاکرات برگزیت توافق کردند. دو طرف توافق کردند که مذاکرات در سطح سیاسی به صورت روزانه ادامه پیدا کند. رئیس کمیسیون اروپا در سخنانی که به نظر از نرم شدن موضع اروپا برای دست یابی به توافق با انگلیس حکایت دارد عنوان کرد، به بخشی از توافق برگزیت درباره آینده مرزی ایرلند شمالی که مورد مخالفت قانون‌گذاران انگلیسی است تعلق خاطری ندارد، اما به اهداف آن پایبند است.

یونکر در عین حال گفت به جانسون پیشنهاد کرده که طرح جایگزین خود را که قابلیت پیاده سازی داشته باشد ارائه کند.

انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر آینده ایرلند شمالی که به لحاظ جغرافیایی در جزیره ایرلند اما در قلمرو انگلیس بشمار می‌رود، بایکدیگر اختلاف نظر دارند. «ترزا می» نخست وزیر سابق انگلیس پس از نزدیک به دو سال مذاکره با اتحادیه اروپا توافق کرد که با پذیرش شرایط ویژه برای ایرلند شمالی، توافق نهایی درباره این موضوع را در قالب طرح موسوم به «بک‌استاپ» به دوره پسا برگزیت موکول کند. با این وجود قانون گذاران انگلیسی از جمله بوریس جانسون و طرفداران برگزیت سخت با این طرح مخالفت کردند.

جانسون وعده داده که هفته آینده در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد طرح جایگزین دولت برای آینده مرزی ایرلند شمالی را ارائه خواهد کرد. میشل بارنیه نماینده شورای اروپا در امور برگزیت می گوید:‌ دولت انگلیس مشخص کرده که طرح «بک‌استاپ» را نمی‌پذیرد. اما این کافی نیست و ما به یک راه حل عملی نیاز داریم. انگلیس کمتر از ۴۴ روز دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند. نخست وزیر انگلیس از سه شنبه هفته گذشته به مدت پنج هفته (۱۴ اکتبر -۲۲ مهر) تعطیل کرد تا دولت بتواند بدون مزاحمت قانون گذاران، برگزیت را اجرا کند. با این حال دادگاه اسکاتلند هفته گذشته با صدور حکمی تعطیلی پارلمان را غیرقانونی اعلام کرد و پرونده را برای رای نهایی به دیوان دادگستری انگلیس ارسال شده است. چنانچه دیوان رای دادگاه اسکاتلند را تایید کند، پارلمان بایستی بلافاصله بازگشایی شود و احتمال هرگونه تغییر در مسیر برگزیت بعید به‌نظر نمی‌رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =