ثبت ملی ۶ روستا در کرمانشاه

تهران- ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نامه‌ای خطاب به استاندار کرمانشاه، مراتب ثبت ملی بافت شش روستا را در این استان ابلاغ کرد.

بر اساس اعلام روز چهارشنبه میراث آریا، علی اصغر مونسان در نامه‌هایی جداگانه خطاب به هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نام شش روستا در این استان را که به ثبت ملی رسیده است، ابلاغ کرد.

متن یکی از نامه‌های وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌شرح زیر است: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی–تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذیربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی «بافت روستای بش‌ناوخاص» واقع در استان کرمانشاه،‌ شهرستان ثلاث باباجانی، بخش مرکزی، دهستان خانه‌شور، بش‌ناوخاص که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۲۲۵۵۲ مورخ ۱۳۹۸/۰۵/۰۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، ابلاغ می‌شود.

اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، برابر ماده ۵۵۸ لغات ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی،‌ تعزیرات و مجازات بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

خواهشمند است دستور دهید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذیربط در استان،‌ ابلاغ و از نتیجه این وزارتخانه را مطلع کنید.

 مونسان همچنین در پنج نامه مشابه دیگر نام و نشانی پنج روستای دیگر استان کرمانشاه را که به ثبت ملی رسیده اند را به استاندار کرمانشاه ابلاغ کرده است. اسامی این پنج روستا به شرح زیر است:

بافت روستای نجار واقع در استان کرمانشاه، شهرستان پاوه، بخش مرکزی، دهستان هولی، روستای نجار، شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران:‌ ۳۲۵۴۷؛ بافت روستای شرکان واقع در استان کرمانشاه، شهرستان پاوه، بخش نوسود، دهستان سیروان، روستای شرکان، شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران:‌ ۳۲۵۴۸؛ بافت روستای هجیج واقع در استان کرمانشاه، شهرستان پاوه، بخش نوسود، دهستان نسود، روستای سیروان، شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران:‌ ۳۲۵۴۹؛ بافت روستای داریان واقع در استان کرمانشاه، شهرستان پاوه، بخش مرکزی، دهستان هولی، روستای داریان؛ بافت روستای نروی واقع در استان کرمانشاه، شهرستان پاوه، بخش مرکزی، دهستان سیروان، روستای ناو، شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران: ۲۳۵۵۱.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =