کاهش زمان دادرسی با پیشگیری و کاهش پرونده‌ها شدنی است

کرمانشاه - ایرنا- معاون اول قوه قضاییه رسیدگی سریعتر به تظلم‌خواهی مردم را یکی از محورهای برنامه تحول در قوه قضاییه دانست و گفت: یکی از راه‌های تحقق این هدف، کاهش ورودی پرونده‌ها با تمرکز بر پیشگیری و صلح و سازش است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای روز چهارشنبه در مراسم تقدیر و معارفه رئیسان کل دادگستری استان کرمانشاه در سالن همایش انتظار، افزود: دشمن مدعی است که ما دستور می‌دهیم و دیگران باید اجرا کنند؛ البته در برهه‌ای از جمله پیش از انقلاب نیز در بسیاری از نقاط کشور از جمله ایران اینگونه بود و ایرانی‌ها هرگز اجازه انجام یک کار مستقل و دور از نظر آنها را نداشتند.

طلسم‌های استکبار شکسته است

وی با بیان اینکه ستاره قدرت استکبار و مدعیان کدخدایی دنیا رو به افول است گفت: استکبار که با فریب اطلاعاتی و رسانه‌ای القا می‌کرد از نظر قدرت عقیدتی، نظامی، امنیتی و تبلیغاتی رقیبی ندارد و همه اتفاقات دنیا زیر دوربین‌ها و تحت سیطره آن است، اکنون به برکت اسلام و خون هایی که در کربلا ریخته شد، همه طلسمهایش توسط پیروان اباعبدالله شکسته شده است.

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: با وجود هیاهویی که استکبار راه انداخته و مدعی بود که همه چیز زیر اشراف اطلاعاتی و ماهواره‌ای ماست اما به تازگی تعدادی پهپاد و موشک هدف خود را زدند و بدون اینکه رهگیری شوند برگشتند و همه آن ادعاها را باطل کردند.

به گفته او با وجود اینکه چند روز از حمله پهپادهای انصارالله به عربستان گذشته اما آمریکا از ارائه تحلیل مشخص و دادن اطلاعات ناتوان است.

اعزام صدها نیروی کارآزموده دشمن به اربعین

اژه ای با بیان اینکه هدف دشمن کنترل و هدایت رسانه‌ای و ماهواره‌ای افکار عمومی با محوریت جمهوری اسلامی بوده است گفت: دشمن برای این کار میلیون‌ها و میلیاردها دلار هزینه راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی و نیز فضای مجازی کرده اما اکنون به صراحت اعلام شکست و شبکه‌های خود را سرزنش می کند که شما چه کار کرده‌اید؟ جوان‌هایی که قرار بود شما در راستای منافع ما هدایت کنید با وجود این که انقلاب را ندیده‌اند اما پر شورتر، پرغیرت‌تر و شجاع‌تر از گذشته هستند و مراسم‌های دینی آنها بزرگتر شده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: تازه آن‌ها امروز می‌خواهند چند صد نفر از نیروهای کارآزموده و باتجربه خود را بفرستند در عراق و مسیر اربعین تا بفهمند راهپیمایی حسینی چه پدیده‌ای است که با وجود این همه تبلیغات سوء و هزینه‌های زیاد شکل گرفته است.

او تاکید کرد: اگر اقتدار، ابتکار، دانش و همت نیروهای مسلح نبود، دشمن تاکنون صد بار به ما حمله کرده و صد بار ما را زیر فشار بیشتر قرار داده بود اما اکنون سخن اول را در منطقه جمهوری اسلامی ایران می‌زند.

حجت الاسلام اژه‌ای گفت: قدرت اسلام، جمهوری اسلامی، ولایت فقیه و اتکای بر مردم و نیروهای مومن مسلح باعث شده که دشمن جرات هیچ گونه اقدام نظامی را نداشته باشد.

او با بیان اینکه دشمن برای ضربه‌زدن به امنیت ایران توطئه‌ها و هزینه‌های زیادی کرده است عنوان کرد: به همت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ما و تکیه بر ایمان و اعتقاد مردم، جمهوری اسلامی امروز در بهترین شرایط امنیتی قرار دارد.

هم نفت می فروشیم و هم از نفت مستقل می شویم

این مسئول قضایی گفت: دشمن اکنون به صراحت و به صورت مکرر اعلام کرده که باید یک فشار حداکثری را بر اقتصاد و معیشت مردم و جمهوری اسلامی بیاورید تا به زعم خودشان، جمهوری اسلامی از این ناحیه شکست بخورد و مردم فلج شوند که البته خیال باطلی است.

اژه‌ای تاکید کرد: با هدایت رهبر معظم انقلاب و همت همه مردم و مدیران دلسوز از این مرحله هم عبور و تهدید دشمن را به فرصت تبدیل می کنیم.

اژه‌ای اظهار کرد: دشمن تصور می‌کند اگر نفت را از ما بگیرد ما تسلیم میشویم اما دشمن بداند ما راههایی را پیدا میکنیم که هم نفت را میفروشیم و هم خود را از نفت مستقل می کنیم چنانچه تحریم تسلیحات نظامی در دوران دفاع مقدس، به پیشرفت های بزرگ ایران منجر شد.

نیروهای داخلی دشمن به دنبال تضعیف روحیه مردم

او گفت: هدف امروز دشمن این است که با فشار حداکثری بر معیشت مردم و اقتصاد کشور به زعم خودش صبر مردم را لبریز و شکاف و اختلاف ایجاد کند سپس مردم را نسبت به مسئولین نظام بدبین کند تا به اهداف خودش برسد؛ اهدافی که نتوانست در جنگ روانی، نظامی و امنیتی دست پیدا کند.

حجت الاسلام اژه ای افزود: در مقابل این توطئه لازم است ما در مرحله اول نسبت به برنامههای گوناگون دشمن و تحرکات اذناب آن در داخل کشور هوشیار باشیم؛ دشمن از نیروهای خود در داخل کشور برای تضعیف روحیه و ایجاد شکاف و نفاق استفاده میکند.

"همت و توجه ویژه به مشکلات اقتصادی" توصیه دوم معاون اول قوه قضاییه در مقابل جنگ اقتصادی دشمن بود که لازمه آن "توجه به کشاورزی، صنعت داخلی، حمایت از کارگاههای کوچک و بزرگ، رونق دادن به تولید داخلی با هدف اشتغالزایی و صادرات گسترده برای استقلال از درآمد نفت است. "

او با اشاره به اقدام سوم در مقابل جنگ اقتصادی دشمن گفت: باید همه ظرفیتهای کشور همانند دوران دفاع مقدس پای کار بیایند، به عنوان نمونه استان کرمانشاه از نظر آب و هوا چهار فصل است و ظرفیت بزرگی برای انواع تولیدات کشاورزی دارد و نیز نباید با داشتن هزاران اثر تاریخی و طبیعی و فرصت کم نظیر برای توسعه گردشگری، نرخ بیکاری بالا داشته باشد.

به گفته او، گرچه حل بخشی از مشکلات کنونی نیازمند قوانین و بخشنامههای جدید است اما بسیاری از مشکلات استان کرمانشاه با همفکری و همسویی مدیران اجرایی، قضایی، نمایندگان، نیروهای نظامی، علما و بزرگان استان قابل حل است در صورتی که مسائل فرعی را اصلی نکنیم و به حاشیه ها نپردازیم.

کاهش زمان دادرسی با تمرکز بر پیشگیری

حجت الاسلام اژهای با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب کلیات برنامه تحول قوه قضاییه در دوره جدید را تایید کرده‌اند گفت: این قوه با یک روحیه جهادی و انقلابی برای اجرای برنامه تحول وارد میدان شده و دست نیاز و کمک را به سوی همه نخبگان و مردم دراز کرده است زیرا ما ادعا نداریم که به تنهایی میتوانیم همه مشکلات را حل کنیم.

او رسیدگی سریعتر به تظلم خواهی مردم و کاهش زمان دادرسی را یکی از محورهای برنامه تحول در قوه قضاییه دانست و گفت: یکی از راه‌های تحقق این هدف کاهش ورودی پروندهها به قوه قضاییه با تمرکز بر پیشگیری و صلح و سازش است در غیر این صورت کاهش زمان دادرسی شدنی نیست.

این مسئول قضایی عنوان کرد: با توجه به شرایط کنونی، این کار شدنی نیست که ما تعداد زیادی قاضی و کارمند در قوه قضاییه جذب کنیم و گرچه ما طبق برنامه ششم توسعه مجاز به جذب سالانه سه هزار و ۲۰۰ کارمند هستیم و همه مراحل آن هم طی شده است اما هنوز امکان به کارگیری آنها را پیدا نکرده‌ایم مگر به صورت تدریجی.

بیشترین پرونده‌های کیفری مربوط به توهین است

وی با بیان اینکه بیشتر پرونده ها چند منشأ خاص دارند گفت: یکی از این موارد موضوع تصرفات و اختلافات مربوط به زمین است که ضرورت دارد در استان ها بررسی و وظیفه هر دستگاه و نهاد برای کاهش این پرونده ها مشخص شود.

پروندههای قضایی مربوط به بانکها دیگر موردی بود که اژهای به آن اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از عناوین مجرمانه ای که منجر به تشکیل پرونده های متعدد کیفری در کشور و نیز استان کرمانشاه شده موضوع توهین است.

به گفته حجت الاسلام اژه ای "آمار نزاع و ضرب و جرح و تصادفات نیز بالا است که باید رئیس کل جدید دادگستری استان کرمانشاه این موارد را در اولویت کاری خود قرار دهد و در این زمینه از حوزه ها، مساجد، بزرگان، ریش سفید ها و صنوف مختلف برای جلوگیری از تشکیل پرونده های جدید با صلح و سازش کمک بگیرد.

معاون اول قوه قضاییه بخش زیادی از پرونده های حقوقی و کیفری استان کرمانشاه را هم مربوط به موضوع خانواده دانست و گفت: میتوان با اقدامات و برنامه هایی غیر از دادگاه و صدور حکم مانع ایجاد بسیاری از این پرونده‌ها شد.

بررسی تعداد و علت نقض آرای صادر شده در پرونده ها و ضرورت اطلاع رسانی و آموزش به افکار عمومی در مورد ثبت شکایت دیگر توصیه های اژه ای به رئیس کل جدید دادگستری استان کرمانشاه بود.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به سیر کاهشی تعداد پرونده های قضایی استان کرمانشاه از سال ۹۳ به بعد، از رئیس کل سابق دادگستری استان و استاندار کرمانشاه تشکر کرد و گفت: آقای عدالتخواه مدیر موفقی بوده اما اکنون با صلاحدید قوه قضاییه در جای دیگری مأمور به خدمت شده است.

او در پایان با بیان اینکه همه ما باید به خدمت‌گذاری مردم افتخار کنیم گفت: اگر با هدف و انگیزه خدمتگزاری وارد میدان شویم بسیاری از مشکلات کنونی حل می شود.

در این مراسم از زحمات پنج ساله محمدرضا عدالتخواه قدردانی و پرویز توسلی‌زاده به عنوان رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه معرفی شد.

پرویز توسلی زاده اهل استان کرمانشاه و از نیروهای باسابقه دادگستری استان است و پیش از این قائم مقام رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه بود.

محمدرضا عدالتخواه رئیس سابق دادگستری استان از سوی رئیس قوه قضائیه به عنوان رئیس کل دادگستری استان همدان معرفی شد.

۷۴۴۴/۳۰۳۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =