۱۰ متهم به ایجاد حریق در بوستان چیتگر تهران دستگیر شدند

تهران- ایرنا- شهردار منطقه ۲۲ تهران اعلام کرد: ۱۰ متهم به ایجاد حریق در بوستان جنگلی چیتگر طی سال جاری شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش ایرنا، علی نوذرپور روز چهارشنبه در جریان بازدید ۲ عضو شورای اسلامی شهر تهران از این بوستان به خبرنگاران توضیح داد: به دلیل بارندگی خوب فصل بهار علف‌های زیادی رشد کردند که برنامه فشرده‌ای برای علف‌تراشی داشتیم اما به دلیل برخی ابهامات مبنی بر اینکه علف برای خاک خوب است یا نه این پروژه عقب افتاد و در نهایت مشخص شد که باید علف‌ها تراشیده شود.

وی ادامه داد: برخی حریق‌ها به دلیل وجود علف و حرکات مردمی و برخی به دلیل بازیگوشی و شاید مسابقه در این بوستان ایجاد شده است.

نوذرپور با بیان اینکه ممکن است برخی تعمدی درختان را آتش بزنند اما نمی‌توانیم با حکم قطعی این را بگوییم گفت: ۱۰ مورد دستگیری در سال جاری داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: برای آنکه بتوانیم بر حریق غالب شویم در بالای تپه‌ها دیده‌بان گذاشته‌ایم و اکیپ (تیم) موتوری را نیز به کپسول آتش‌نشانی مجهز کرده‌ایم.

مسابقه پدر و پسر برای گسترش حریق

شهردار منطقه ۲۲ تهران با اشاره به مسابقه یک پدر و پسر بر سر میزان گسترش حریق در چیتگر که اخیرا رخ داده افزود: به غیر از آتش‌سوزی که در روز انتخابات شورایاری‌ها (چهارم مرداد) رخ داد و حتی ماشین آتش‌نشانی به دلیل سرعت بالا چپ کرد، حریق گسترده‌ای نداشتیم.

آب مورد نیاز فضای سبز 

وی همچنین گفت که در سال ۹۴ سند آسیب‌شناسی فضای سبز کشور با محوریت آب، زمین و منابع طبیعی به تصویب رسید و تکالیفی را برعهده سازمان‌های مختلف گذاشت.

نوذرپور ادامه داد: وزارت نیرو باید فاضلاب را به صورت رایگان در اختیار تصفیه‌خانه‌ها قرار می‌داد تا نسبت به تصفیه آن اقدام شود که این مساله مغفول مانده است اما الان رایزنی‌هایی انجام شده و در مرحله نهایی هستیم تا چهار محل تصفیه‌خانه فاضلاب در نظر بگیریم.

وی در مورد آب فضای سبز شهری نیز با بیان اینکه آنچه برای وزارت نیرو در قانون هوای پاک مشخص شده این است تا ۱۵ مترمربع سرانه رایگان به شهرداری‌ها بدهد، گفت: از سال ۹۲ که مشکل کم آبی و قطع مقطعی آب رخ داد، به طور کلی به مدت چند سال با قطعی آب مواجه بودیم و پیگیر مشکلات هستیم به گونه‌ای که شهرداری مجبور شد از بخش خصوصی آب بگیرد و آب مورد نیاز خود را تأمین کند.

نودرپور با بیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای، آب را قطع کرده و لازم است بین شهرداری و وزارت نیرو تفاهم‌نامه‌ای امضا شود افزود: چیتگر در سال ۶۲ به بنیاد اقتصادی کوثر داده شده و بعد از آن نیز این بوستان در مقطعی اول به منطقه ۵ و بعد به منطقه ۱۵ داده شد اما در مورد تعیین و تکلیف این جنگل و تعیین حدود اختیارات آن کاری نشده است.

وی با بیان اینکه حتی برای چیتگر مطالعات گسترده‌ای انجام شد که آماده است و ۱.۵ سال پیش آن را به اداره کل منابع طبیعی استان ارسال کردیم، افزود: حالا تصویب آن را منوط به تفاهم‌نامه کرده‌اند چراکه در آن تفاهم‌نامه نحوه محاسبه بهره مالکانه آمده است و تصویب سند چیتگر منوط به تفاهم‌نامه شده است.

شهردار منطقه ۲۲ تهران با بیان اینکه آبفا ۲۰ میلیارد تومان از بعد از انقلاب تاکنون پول انشعاب را محاسبه کرده و ۳۰ میلیارد تومان نیز هزینه آب‌بها است، گفت: این شرکت وصل آب را منوط به پرداخت بدهی‌ها کرده است.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم درختی را بدون هماهنگی اداره کل منابع طبیعی قطع کنیم، گفت: چندی پیش باخبر شدیم اداره کل منابع طبیعی برای قطع ۱۳ درخت از شهرداری شکایت کرده و حتی بازپرس حکم جلب مرا نیز داده بود اما بعد مشخص شد این ۱۳ درخت بیمار بوده و خود اداره کل منابع طبیعی گفته بود که به دلیل بیماری این درختان را قطع کنید.

نوذرپوز همچنین گفت که تاکنون پنج نوبت با اداره کل منابع طبیعی استان مکاتبه کردیم که نماینده دائمی مستقر در چیتگر معرفی کند که معرفی این فرد را نیز منوط به تفاهم ‌نامه کرده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود ۴۰ درصد آب چیتگر به مجموعه‌های تجاری و استخر پارک اختصاص دارد گفت: چنین چیزی نیست که ۴۰ درصد آب به مجموعه‌های تجاری و باشگاه سوارکاری داده شده باشد زیرا این مجموعه‌ها طبق قرارداد مشارکتی بین شهرداری و مجموعه‌های خصوصی فعال هستند که مربوط به این دوره نیست.

به گزارش ایرنا محسن هاشمی رییس و مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران صبح امروز از پارک جنگلی چیتگر بازدید کردند و در جریان مشکلات این پارک قدیمی تهران قرار گرفتند.

تهرام/۹۳۴۳/ ۱۰۰۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =