رییس کمیته المپیک: کشتی ایران باید حرف نخست را بزند

تهران- ایرنا- رییس کمیته ملی المپیک کشورمان در حاشیه رقابت‌های جهانی کشتی در قزاقستان، گفت: باید تلاش کنیم که کشتی به‌عنوان ورزش اول ایران، حرف نخست را بزند.

«سید رضا صالحی امیری» روز گذشته (سه‌شنبه) به منظور تقویت دیپلماسی ورزشی ایران، این بار برای حضور در مجمع عمومی کمیته‌های ملی المپیک منطقه آسیای میانه همزمان با برگزاری رقابت‌های جهانی کشتی به قزاقستان سفر کرد.

وی این اظهارات را در دیدار با «محمد بنا» سرمربی کشتی فرنگی و سایر اعضای کادرفنی بیان کرد و در عین حال گفت: همچنین باید تلاش کنیم تا «علیرضا دبیر» یا «حمید سوریان» رییس و نایب رییس فدراسیون کشتی یک جایگاه جهانی را برای دفاع از حقوق  کشتی ایران داشته باشند.

وی در حاشیه مجمع عمومی کمیته‌های ملی المپیک منطقه آسیای میانه در دیدار با دبیرکل کمیته ملی المپیک ترکمنستان بر افزایش سطح تعاملات بین تهران- عشق آباد تاکید کرد. سپس از رییس کمیته ملی المپیک ایران برای امضاء تفاهم نامه ورزشی بین این 2 نهاد در سفر به ترکمنستان دعوت شد.
رئیس ان‌اوسی تاجیکستان هم در دیدار با همتای ایرانی خود به روابط سیاسی بین تهران- دوشنبه اشاره کرد و افزود: علاقه مند هستیم تا همکاری‌های ورزشی بین این 2 کشور افزایش یابد زیرا که در سال های اخیر برخلاف گذشته ما کمتر از ظرفیت های ورزش ایران بهره بردیم.
رییس کمیته ملی المپیک تاجیکستان گفت: وقتی ایران در رویدادهای بین المللی موفق و پیروز می شود همه تاجیک ها خرسند و خوشحال می شوند زیرا همانند این است که تاجیک ها به موفقیت رسیده اند. همچنین ایران تنها پشتوانه ما در جهان است و ما به این کشور متکی هستیم.

همتای تاجیکی صالحی امیری اضافه کرد:  باتوجه به اینکه تاجیکستان حوزه تمدنی ماست، علاوه بر زبان مشترک، اشتراکات بسیاری با این کشور داریم که باید تقویت شود و درنظر داریم تا با تفاهم نامه جدید ورزشی همکاری های جدیدی را نیز آغاز کنیم. 

وی در این دیدار گفت: به دلیل همزبانی 2 کشور تمایل داریم تا از ظرفیت های آکادمی ایران بیشتر استفاده کنیم. همچنین از مربیان ایران برای سفر به تاجیکستان دعوت می کنم.

صالحی امیری همچنین در سومین دیدار خود با رئیس کمیته المپیک مجارستان پیرامون مسائل مختلف ورزشی 2 کشور، ظرفیت نهادهای ورزشی ایران و مجارستان و همچنین دیپلماسی ورزشی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

 رئیس کمیته ملی المپیک ایران در حاشیه سفرش به قزاقستان برای شرکت در سومین مجمع عمومی کمیته های ملی المپیک منطقه آسیای میانه به سالن باریس شهر نورسلطان برای حضور در مرحله فینال  رقابت های جهانی کشتی فرنگی و گزینشی المپیک رفت.

رقابت های جهانی کشتی فرنگی و گزینشی المپیک با حضور 900 کشتی گیر از 63 کشور در سالن باریس شهر نورسلطان قزاقستان برگزار شد که در پایان تیم ایران با کسب 3 مدال برنز علیرضا نجاتی در وزن 60 کیلوگرم، محمدعلی گرایی در وزن 77 کیلوگرم و سعید عبدولی در وزن 82 کیلوگرم و کسب 75 امتیاز در جایگاه چهارم قرار گرفت و صعود 7 پله ای را نسبت به مسابقات جهانی سال گذشته (یازدهم در مجارستان) داشت. همچنین ایران در این رویداد سه سهمیه المپیک 2020 توکیو را کسب کرد.

پیمان فخری رییس مرکز نظات بر تیم‌های ملی در این سفر صالحی امیری را همراهی می کنند.

صالحی امیری روز سه شنبه تهران را به مقصد قزاقستان ترک کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =