پنجمین نمایشگاه بازسازی سوریه با حضور ۳۹۰ شرکت خارجی آغاز به کار کرد

بیروت- ایرنا- پنجمین دوره نمایشگاه ویژه بازسازی سوریه با حضور ۳۹۰ شرکت از ۳۱ کشور خارجی در زمینی به مساحت ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع در دمشق آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) این نمایشگاه که در شهرک نمایشگاهی سوریه و با حضور نمایندگانی از ۳۱ کشور عربی و خارجی دیشب آغاز به کار کرد، تا شنبه آینده (۳۰ شهریور) ادامه خواهد داشت.

بنابر اعلام سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق ۷۲ شرکت ایرانی فعال در زمینه ساخت و ساز، مخابرات، پتروشیمی و نفت و گاز در این نمایشگاه شرکت دارند.

در این نمایشگاه تولیدات متنوعی از جمله، تجهیزات بهداشتی، کشاورزی، عمرانی، خودرو، حمل و نقل، گردشگری و سامانه‌های مربوط به اطلاعات و امنیت عرضه می شود.

"جواد ترک آبادی" سفیر ایران در دمشق در حاشیه این نمایشگاه اظهار داشت: مشارکت در این نمایشگاه در چارچوب همبستگی با سوریه و  اعلام حمایت از این کشور در برابر تحریم‌های اقتصادی یک جانبه ای است که بر آن تحمیل شده است.

وی گفت: همچنین هدف از مشارکت در این نمایشگاه اثبات قدرت ایران و سوریه در سازندگی است.

"محمد سیف الدین" وزیر کار و مسکن سوریه هم تأکید کرد که این نمایشگاه فرصتی برای آشنایی  با جدیدترین فنآوری هایی است که نقش مهمی در مرحله بازسازی سوریه خواهد داشت و حضور گسترده کشورهای خارجی در این نمایشگاه، نشان می‌دهد سوریه به دوران قبل از جنگ بازگشته است.

دمشق در  ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۵ میزبان نخستین نمایشگاه بازسای با مشارکت ۶۵ شرکت عربی و داخلی بود و دومین دور آن یک سال پس از آن با مشارکت ۱۲۲ شرکت از ۱۱ کشور برگزار شد.

سومین دوره این نمایشگاه  ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ با مشارکت ۱۶۴ شرکت از ۲۳ کشور  و چهارمین دوره آن نیز دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ با مشارکت ۲۷۰ شرکت از ۲۹ کشور عربی و خارجی برگزار شد.

بر اساس گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۱۷، هزینه بازسازی سوریه ۳۸۸ میلیارد دلار است اما بشار اسد، رئیس‌جمهور سویه این رقم را ۴۱۰ میلیارد دلار اعلام کرد.
بثینه شعبان مشاور سیاسی و اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری سوریه پیش از این در خصوص روند بازسازی خرابی های ناشی از جنگ در کشورش گفت: فقط کشورهایی که در بحران به ما کمک کردند، می‌توانند در بازسازی سوریه شرکت کنند.
وی ابراز امیدواری کرد، ایران، چین، و روسیه در بین کشورهای اصلی شرکت کننده در روند بازسازی سوریه باشند.
مشارکت ایران در بازسازی سوریه شامل صدور خدمات فنی و مهندسی و کالاها خواهد و علاوه بر این ایران آماده سرمایه گذاری در بخش ارتباطات سوریه است. البته سرمایه‌گذاری‌های ایران در سوریه به این حوزه محدود نمی شود زیرا پیش از جنگ داخلی سوریه، سرمایه‌گذاری‌های مهمی در حوزه نیروگاه‌های برق و همچنین صنایع خودرو انجام داده بود.

"عدنان حسن محمود" سفیر سوریه در تهران اخیرا ضمن دعوت از شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در روند بازسازی سوریه گفت: تسهیلات ویژه‌ای برای حضور این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است.
همچنین به گفته سامر الدبس، رئیس اتاق صنایع دمشق، شرکت‌های ایرانی اولویت اصلی در توسعه اقتصادی سوریه هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =