نماینده مجلس: افزایش تقاضا برای تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور نگران‌کننده است

اردبیل _ ایرنا _ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش روزافزون تقاضا برای برای تحصیل رشته‌های پزشکی در کشورهای خارجی از سوی داوطلبان ناموفق آزمون کنکور نگران‌کننده است.

به گزارش ایرنا ،دکتر بشیر خالقی روز چهارشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش خلخال افزود: هر روز بر آمار متقاضیان ناموفق در کنکور برای پذیرش در رشته‌های  پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی  به علت محدود بودن  ظرفیت دانشگاه‌ها افزوده می‌شود و بر همین اساس حضور تعداد زیادی از ایرانیان برای تحصیل در این  رشته‌ها در خارج از کشور  بدلیل احتمال ماندگاری بخشی از این دانشجویان در خارج نگران‌کننده است.

نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه تنها در اوکراین  هزار و ۶۰۰ دانشجوی ایرانی در حال تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هستند،  اظهار داشت: آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در هر یک از کشورهای مشابه دیگر هم  به همین میزان است.

وی با بیان اینکه  شانس پایین  اشتغال در رشته‌های غیرپزشکی در کشور موجب افزایش تقاضا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی شده ، گفت: با وجود محدویت  پذیرش پزشکی و مشکل بودن قبولی در آن، اصرار بیش از حد والدین دانش‌آموزان بر فرزندان خود برای دکتر شدن موجب شده تا همچنان بیش از ۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری کنکور را داوطلبان رشته علوم تجربی تشکیل دهد.

او از اعضای شورای آموزش و پرورش خلخال خواست تا با برگزاری دوره‌های آموزشی هدایت تحصیلی برای اولیای دانش‌آموزان راه را برای تحصیل جمع زیادی از افراد در سایر رشته‌های تحصیلی هموار کنند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استفاده از امکانات تحصیلی دولتی و راه‌اندازی دانشگاه‌های دولتی حق مسلم مردم منطقه جنوب استان اردبیل است ، اظهار داشت: در حالی که مجورز راه‌اندازی دانشکده‌های منابع طبیعی و مهندسی معدن از دانشکده‌های اقماری دانشگاه محقق اردبیلی در سال ۹۰ از وزارت علوم اخذ شده ولی بدلیل عدم پیگیری مسئولان اجرایی وقت این امر تاکنون محقق نشده است.

خالقی گفت: قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین مصوب مجلس در جامعه از اهم وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و افزایش روزافزون مشکل اشتغال در کشور موجب شده تا ۲ سوم وقت نمایندگان مجلس صرف رسیدگی به تقاضاهای اشتغال و مشکلات بیکاری حوزه‌های انتخابیه شود.

او با انتقاد از ضعف اطلاع‌رسانی از آمار قبول‌شدگان کنکور سراسری امسال خلخال با توجه افزایش قابل توجه پذیرفته‌شدگان در دانشگاه‌های دولتی افزود: در حالی که برای تغییر منطقه‌بندی خلخال در کنکور سراسری تلاش‌ها و پیگیری‌های قابل توجهی شده تا این منطقه از ۲ به سه تغییر یافته و زمینه برای شکوفایی استعدادهای نهفته دانش‌آموزان و افزایش آمار قبولی‌های کنکور فراهم شود، ولی عملا هیچ اطلاع‌رسانی در این خصوص از سوی مسئولان و دست‌اندرکاران منطقه صورت نمی‌گیرد.

۷۱۱۹/۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =