پیشنهاد برگزاری کنفرانس امنیت و همکاری در خاورمیانه

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فدرال آلمان پیشنهاد داد به منظور کاهش تنش ها، کنفرانسی با موضوع «امنیت و همکاری در خاورمیانه» با شرکت کشورهای منطقه برگزار شود.

«نوربرت روتگن» روز سه شنبه در گفت وگو با رادیو «دویچلندفونک»، خاورمیانه را همسایه دیوار به دیوار اروپا دانست و یادآوری کرد که هر اتفاقی در آن بیافتد، به طور مستقیم اروپا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
وی تصریح کرد: می‌توان کنفرانسی با موضوع «امنیت و همکاری در خاورمیانه» برگزار و از تمام کشورهای منطقه دعوت کرد در آن شرکت کنند و برای گفت وگو پای یک میز بنشینند.

عضو حزب دمکرات ‌مسیحی آلمان همزمان خواستار تمدید ممنوعیت فروش سلاح به عربستان شد.

این در حالیست که دولت آلمان در واکنش به قتل «جمال خاشقجی» خبرنگار منتقد سعودی ها در کنسولگری عربستان، فروش سلاح به این رژیم را تا پایان سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی (۸ مهر) متوقف کرد.
روتگن همچنین اذعان کرد که خرید گسترده سلاح توسط عربستان هیچ تأثیری در ایجاد ثبات منطقه نداشته است.
این سیاستمدار حزب حاکم آلمان وضعیت خاورمیانه را بسیار خطرناک و در آستانه درگیری توصیف کرد.
وی سکوت عربستان پس از حملات پهپادی به تأسیسات نفتی این کشور را قابل تأمل‌ خواند و گفت: این به وضوح نشان می‌دهد که هیچ یک از طرفین، نه ایران، نه آمریکا و نه عربستان، علاقه‌ای به جنگ ندارند.
روز گذشته(سه شنبه) نیز «امید نوری‌پور» نماینده ایرانی‌تبار بوندس‌تاگ و سخنگوی کمیسیون خارجی حزب سبزها، خواستار میانجیگری فعال آلمان در تنش خاورمیانه شد.
وی در گفت وگو با شبکه خبری «ان تی وی» (NTV) آلمان، ضمن اشاره به عضویت آلمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کرد که برلین با ایران و عربستان به طور سنتی روابط خوبی دارد و باید برای رهبران هر دو کشور روشن کند که جنگ در منطقه چه پیامدهایی خواهد داشت.
نوری‌پور دو پیشنهاد را مطرح کرده است. او گفته است هدف کوتاه مدت آلمان باید حمایت از تحقیق مستقل سازمان ملل درباره حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان باشد و همزمان پیشنهاد کرده که فهرستی از گروه‌ها یا کشورهایی تهیه شود که از تشدید تنش در منطقه سود می‌برند.
به عقیده نوری‌پور آلمان باید هدف بلندمدتی را هم دنبال کند و با میانجیگری میان ایران و عربستان، یک کانال ارتباطی مستقیم بین تهران و ریاض راه‌ بیاندازد. وی پیشنهاد داد در شرایط خطرناک کنونی یک خط تلفن قرمز ارتباطی به وجود آید تا بتوان از طریق آن راهی برای کاهش تنش پیدا کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =