۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۴
کد خبرنگار: 2291
کد خبر: 83480523
۰ نفر

برچسب‌ها

حیات پا در هوای چیتگر

تهران- ایرنا- در حالی متولیان شهری پایتخت می‌گویند از سال ۹۳ تاکنون حق‌آبه بوستان چیتگر داده نشده که درختان آن به‌سرعت در حال خشک شدن هستند و از سوی دیگر بدهی شهرداری تهران به آبفا ۱۴۰ میلیارد تومان اعلام می شود که اینها بخشی از مشکلات امروز این پارک جنگلی است.

به گزارش ایرنا، خشک شدن درختان، آتش‌سوزی‌های پی در پی و از بین رفتن گونه های گیاهی چیتگر طی روزها و ماه های اخیر خبرساز بوده به طوری که در صحن علنی شوری شهر هم مطرح شده است.

این موضوع یکشنبه هفته جاری در تذکر مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران در صحن شورا مطرح شد و به دنبال آن جمعی از خبرنگاران شهری صبح امروز چهارشنبه به همراه محسن هاشمی رییس شورا، علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ و جمعی از مسئولان از این پارک جنگلی دیدن کردند.

خشک شدن درختان چیتگر در حالی است که شهرداری سالانه هفت میلیارد تومان برای نگهداری این بوستان هزینه می کند اما ظاهرا آبیاری آن در کش و قوس‌های شهرداری و آبفا معطل مانده است؛‌موضوعی که رییس شورای اسلامی شهر تهران آن را (آب ندادن به درختان) «دهن کجی» مدیریتی شهرداری می‌خواند.

چیتگر ساختار مدیریتی ندارد

معاون خدمات شهری شهرداری منطقه ۲۲ در ابتدای این بازدید با بیان تاریخچه‌ای در خصوص چیتگر گفت: این پارک جنگلی سال ۱۳۴۰ با مساحت یک هزار و ۲۰۰ هکتار افتتاح شد و امروز ۸۰۰ هکتار از آن باقی مانده؛ مابقی یا تحت تصرف یا واگذاری قرار گرفته است.
احسان صفایی در خصوص مشکلات این پارک جنگلی بیان کرد:‌ از جمله مهمترین مشکلات اساسی این بوستان تامین آب است و اختلال و قطعی موقت آب از سال ۹۴ شروع شد که تا ۹۶ ادامه داشت و قطعی کامل آن هم از سال ۹۶ به بعد رخ داد.

وی ادامه داد: بدهی شهرداری به شرکت آب و فاضلاب نیز بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان است.

به گفته این مقام مسئول از چهار چاه آب این پارک نیز سه چاه خشک شده و این در حالی است که قبلا ۳۰ درصد آبیاری چیتگر از چاه های این بوستان تامین می‌شد.

وی افزود: تاکنون پنج کیلومتر پساب به چیتگر انتقال دادیم و در چند وقت اخیر یک دوره کامل کل چیتگر آبیاری شده است.

صفایی هزینه نگهداری فضای سبز چیتگر را سالانه هفت میلیارد تومان در ۲ فاز غربی و شرقی عنوان کرد و گفت: نگهداری این مجموعه توسط ۴۰۰ نیروی پیمانکاری انجام می‌شود و ۱۰ نیروی شهرداری هم در این پارک حضور دارند.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات این بوستان شیوع آفت درختان از سال ۹۳ به بعد بود که کانون های آفت را شناسایی کردیم و اقدامات لازم در این زمینه انجام شد.

معاون خدمات شهری منطقه ۲۲ همچنین گفت که ۶۰ هزار و ۲۰۰ اصله درخت سال گذشته در چیتگر کاشته و دهکده مهربانی برای ساماندهی سگ های بدون صاحب ایجاد شد که هم اکنون ۴۰۰ قلاده سگ در آن نگهداری می شود.

مشکلات چیتگر از سال ۸۸ حاد شد

در ادامه مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران در خصوص مشکلات چیتگر گفت: مشکلات چیتگر مربوط به ۲ دهه گذشته و از سال ۸۸ به بعد حاد شده است.

وی اضافه کرد:‌ قطع آب خام معضل اصلی این پارک است و امروز با پساب ۲ بخش غربی و شرقی آن آبیاری می‌شود.

فراهانی با بیان اینکه مدیریت شهری کمک‌های زیادی به مجموعه آب و فاضلاب از جمله برای توسعه تصفیه‌خانه های تهران انجام داده تاکید کرد: در قبال این موضوع می‌توانستیم از آنها امتیاز بگیریم اما نگرفتیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر می‌توانیم مشابه راهکاری که برای آبیاری پارک لویزان انجام شد برای چیتگر هم انجام دهیم؛ بدین صورت که به ازای مجوزها برای حفاری هزینه آبیاری پارک تهاتر شود.

چرا وقتی آب نداریم درخت می‌کاریم؟

فراهانی همچنین با انتقاد از کاشت درختان جدید در چیتگر گفت: وقتی برای وضعیت فعلی آب نداریم کاشت درخت جدید بیهوده است.

۸۰ درصد آتش‌سوزی‌های چیتگر عمدی است

این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش مشکل دیگر چیتگر را آتش سوزی های مکرر در این بوستان عنوان کرد و گفت: ۸۰ درصد آتش سوزی در این پارک عمدی است.

وی ادامه داد: نمی‌توان قضاوت کرد که چه کسی پشت این موضوع است اما فقط ۲۰ درصد آتش سوزی های چیتگر به واسطه سهل انگاری مردم است.

به گفته فراهانی، از دیگر مشکلات این بوستان سه هزار درخت آفت زده است که باید قطع شود چراکه حیات پارک به این موضوع بستگی دارد.

وی همچنین اظهارداشت که ۴۰ درصد آب چیتگر در اختیار مجموعه سوارکاری است که هیچ اجاره‌ای بابت تملک فضا پرداخت نمی‌کنند و از سوی دیگر آب را هم مجانی می‌گیرند.

بازداشت ۱۰ متهم به ایجاد حریق در چیتگر

علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ نیز در این بازدید گفت: در سال ۹۴ سند آسیب‌شناسی فضای سبز کشور با محوریت آب، زمین و منابع طبیعی به تصویب رسید که تکالیفی را بر عهده سازمان‌های مختلف گذاشت.

وی ادامه داد: وزارت نیرو باید فاضلاب را به صورت رایگان در اختیار تصفیه‌خانه‌ها قرار می‌داد تا نسبت به تصفیه آن اقدام شود که این مساله مغفول مانده است اما الان رایزنی‌هایی انجام شده و در مرحله نهایی هستیم تا چهار محل تصفیه‌خانه فاضلاب در نظر بگیریم.

این مسئول شهری در مورد تامین آب فضای سبز شهری نیز با بیان اینکه آنچه برای وزارت نیرو در قانون هوای پاک مشخص شده این است که ۱۵ مترمربع سرانه رایگان به شهرداری‌ها بدهد گفت: از سال ۹۲ که مشکل کم آبی و قطع مقطعی آب در چیتگر شروع شد چند سال درگیر این مشکل بودیم.

وی اضافه کرد: در این زمینه پیگیر مشکلات هستیم به گونه‌ای که شهرداری مجبور شد از بخش خصوصی آب بگیرد و آب مورد نیاز خود را تأمین کند.

نوذرپور با بیان اینکه آب منطقه‌ای، آب را قطع کرده و لازم است بین شهرداری و وزارت نیرو تفاهم‌نامه‌ای امضا شود، گفت: چیتگر در سال ۶۲ به بنیاد اقتصادی کوثر داده شده و بعد از آن نیز در مقطعی اول به منطقه ۵ و بعد به منطقه ۱۵ داده شد اما در مورد تعیین و تکلیف این جنگل و تعیین حدود اختیارات آن کاری نشده است.

وی با بیان اینکه حتی برای چیتگر مطالعات گسترده‌ای انجام شد که آماده است و ۱.۵ سال پیش آن را به اداره کل منابع طبیعی استان ارسال کردیم، افزود: حالا تصویب آن را منوط به تفاهم‌نامه کرده‌اند چرا که در آن تفاهم‌نامه نحوه محاسبه بهره مالکانه آمده است و تصویب سند چیتگر را منوط به تفاهم‌نامه می دانند.

شهردار منطقه ۲۲ تهران با بیان اینکه آبفا ۲۰ میلیارد تومان از بعد از انقلاب تاکنون پول انشعاب را محاسبه کرده و ۳۰ میلیارد تومان نیز هزینه آب‌بها است، گفت: این شرکت وصل آب را منوط به پرداخت بدهی‌ها کرده است.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم درختی را بدون هماهنگی اداره کل منابع طبیعی قطع کنیم، گفت: چندی پیش باخبر شدیم این اداره کل برای قطع ۱۳ درخت از شهرداری شکایت کرده و حتی بازپرس حکم جلب مرا نیز داده بود اما بعدا مشخص شد که این ۱۳ درخت بیمار بودند و خود اداره کل منابع طبیعی گفته بود که به دلیل بیماری این درختان را قطع کنید.

نوذرپور همچنین گفت که تاکنون پنج نوبت با اداره کل منابع طبیعی مکاتبه کردیم یک نماینده دائم مستقر در چیتگر معرفی کند که این مهم را نیز منوط به تفاهم ‌نامه کردند.

وی در مورد آتش‌سوزی‌های اخیر در چیتگر اظهارداشت:‌ به دلیل بارندگی خوب فصل بهار علف‌های زیادی رشد کردند که برنامه فشرده‌ای برای علف‌تراشی داشتیم اما به دلیل برخی ابهامات مبنی بر اینکه علف برای خاک خوب است یا نه این پروژه عقب افتاد و نهایتا مشخص شد که باید علف‌ها تراشیده شود؛ برخی حریق‌ها به دلیل وجود علف، حرکات مردمی و نیز بازیگوشی و شاید مسابقه بین افراد ایجاد شد.

نوذرپور با بیان اینکه ممکن است برخی‌ تعمدی درختان را آتش بزنند و اما نمی‌توانیم با حکم قطعی این را بگوییم گفت: ۱۰ مورد دستگیری در سال جاری داشتیم و برای آنکه بتوانیم بر حریق غالب شویم در بالای تپه‌ها دیده‌بان گذاشتیم و اکیپ (تیم)‌موتوری را به کپسول آتش‌نشانی مجهز کردیم.

وی با اشاره به مسابقه یک پدر و پسر بر سر میزان گسترش حریق در چیتگر افزود: به غیر از آتش‌سوزی که در روز انتخابات شورایاری‌ها (چهارم مرداد)‌ رخ داد و حتی ماشین آتش‌نشانی به دلیل سرعت بالا چپ کرد، حریق گسترده‌ای نداشتیم.

نوذرپور در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود ۴۰ درصد آب چیتگر به مجموعه‌های تجاری و استخر پارک اختصاص دارد گفت: چنین چیزی نیست که ۴۰ درصد آب به مجموعه‌های تجاری و باشگاه سوارکاری داده شده باشد چرا که این مجموعه‌ها طبق قرارداد مشارکتی بین شهرداری و مجموعه‌های خصوصی فعال هستند که مربوط به این دوره نیست.

آبیاری درختان تهران نیازمند حرکت جهادی است

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران نیز آخرین نفری بود که در مورد چیتگر صحبت کرد؛ وی با بیان اینکه مشکل اصلی پارک چیتگر موضوع آب است، گفت: نپرداختن ۵۰۰ میلیون تومان سالیانه هزینه آب چیتگر از سوی شهرداری نوعی دهن‌کجی مدیریتی است.

وی ادامه داد: چطور سالیانه هفت هزار میلیارد تومان هزینه نگهداری چیتگر می شود اما هزینه آب‌بها به عنوان اولویت نادیده گرفته می‌شود؟

هاشمی خطاب به شهردار منطقه ۲۲ گفت که درختان چیتگر تشنه هستند و در اولین فرصت بدهی آب بوستان را قسط بندی و پرداخت کنید.

وی همچنین از لزوم آبیاری تحت فشار برای سیراب کردن درختان تهران گفت و تصریح کرد: آبیاری تحت فشار باید در دستور کار شهرداری قرار گیرد و در این موضوع باید جهادی عمل کرد.

هاشمی افزود: حتی در شهرهای پرآب جهان نیز از آبیاری تحت فشار و پساب برای فضای سبز استفاده می شود.

وی تصریح کرد: ۱۰ درصد فضای سبز تهران نیز با آبیاری تحت فشار سیراب نمی‌شود و در این خصوص باید به قید فوریت لایحه آبیاری تحت فشار به شورای شهر از سوی شهرداری تهران ارسال شود.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به مزیت های این نوع آبیاری گفت: من نیز باغ پسته ۲۰ هکتاریم را با یک نفر نیرو و از طریق آبیاری تحت فشار سیراب می‌کنم.

وی همچنین از متولیان امر در شهرداری تهران خواست که با توجه به اقلیم هر منطقه نسبت به کاشت گیاهان و درختان اقدام کنند.

بوستان چیتگر در غرب شهر تهران قرار دارد که در کنار دریاچه چیتگر از جمله مکان های مهم گردشگری شهروندان به شمار می‌رود.

گزارش از مهدی مقدر

تهرام/۹۳۴۳/ ۱۰۰۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =