۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 1934
کد خبر: 83480507
۰ نفر

برچسب‌ها

۲۵ هزار همدانی کارت اهدای عضو دارند

همدان - ایرنا - مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ۲۵ هزار شهروند این استان تاکنون اقدام به دریافت کارت اهدای عضو کردند.

مجید حمیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: علاوه بر این برخی از شهروندان نیز اقدام به نامنویسی در سایت کشوری اهدای عضو، اهدای عضو بیمارستان مسیح دانشوری، هلال احمر و انجمن حمایت از بیماران کلیوی کردند.

وی نامنویسی در سایت ملی و استانی اهدای عضو را معتبر دانست چرا که با وارد کردن کد ملی فرد اهدا کننده عضو، مشخصات فرد روئیت و قابل پیگیری است.

مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه از تمامی افراد برای نامنویسی استقبال می‌شود و محدودیت سنی ایجاد نشده است افزود: سلامت فرد برای اهدای عضو هنگام مرگ مغزی و انجام این فرایند بررسی می‌شود.

حمیدی یادآوری کرد: ۲ هزار و ۲۲۰ نفر از مردم این استان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی با حضور در غرفه‌های در نظر گرفته شده برای اهدای عضو نسبت به ثبت‌نام اقدام کردند.

وی با بیان اینکه دستگاه‌هایی برای صدور کارت اهدای عضو خریداری شده است بیان کرد: با وجود صدور کارت و حتی رضایت محضری، برخی خانواده ها و وراث قانونی نسبت به اهدای عضو بیمار مرگ مغزی رضایت نمی‌دهند.

مسئول تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: با توجه به اینکه بیشتر خانواده ها پیش از مرگ مغزی عزیزانشان توجیه نشدند هنگام اقدام این تیم برای جلب رضایت، آنها استقبال نکرده و اهدای عضو را بی حرمتی و اهانت دانسته یا از حرف های مردم مبنی بر فروش اعضای بدن، ابراز نگرانی می‌کنند.

حمیدی با بیان اینکه توجیه کردن خانواده بهترین راهکار برای اهدای عضو هنگام مرگ مغزی است ادامه داد: حدود ۴۰۰ هزار خانوار در همدان ساکن هستند که اگر از هر خانواده یک نفر نسبت به دریافت کارت اهدای عضو اقدام کند به ایده‌آل دست یافته‌ایم.

۱۱ تن امسال در همدان نسبت به اهدای عضو اقدام کردند همچنین هم اینک ۶۰ بیمار در این استان چشم انتظار پیوند کلیه هستند.

۷۵۲۶/۲۰۸۷

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =