آمریکا درآمد فروش کتاب خاطرات اسنودن را توقیف می‌کند

تهران - ایرنا - وزارت دادگستری آمریکا قصد دارد درآمد حاصل از فروش کتاب خاطرات «ادوارد اسنودن» افشاگر کنونی و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را توقیف کند.

به گزارش روز گذشته (سه شنبه) شبکه خبری «سی ان بی سی» آمریکا، وزارت دادگستری ایالت متحده شکایتی را علیه اسنودن به دلیل خودداری از ارائه کتابش به دولت برای دریافت مجوز مطرح کرده است.

«جودی هانت» دستیار دادستان کل آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: اسنودن تعهدات خود در قبال آمریکا را هنگام امضای توافقاتی به عنوان بخشی از روند استخدام هایش به عنوان پیمانکار سازمان  سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا نقض کرده است.

کتاب جدید اسنودن موسوم به «سابقه دائمی» روز گذشته از سوی انتشارات مک میلان منتشر شد.

در شکایت مطرح شده، این انتشارات نیز متهم شده اما این انتشارات از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است.

وزارت داگستری آمریکا همچنین اعلام کرده که به دنبال توقیف همه درآمد حاصل از کتاب جدید اسودن است زیرا قبل از انتشار کتابش آن را برای ممیزی های قبل از انتشار در اختیار منابع دولتی قرار نداده و این امر ناقض تعهدات او در قبال توافقات پیمانکاری وامانتداری است.

این شکایت که در دادگاه منطقه ای شرق ویرجینیا مطرح شده، جدا از پرونده جنایی وزارت دادگستری آمریکا علیه اتهامات اسنودن در زمینه افشای اطلاعات محرمانه است.

هنوز ماهیت توافقات مالی بین اسنودن و ناشر کتاب وی معلوم نیست.

درباره این کتاب در تارنمای ناشر آمده است: در کتاب جدید اسنودن برای اولین بار روایت زندگی شخصی او بیان می شود از جمله این  که او چطور به ساختن سیستمی کمک کرد که بعدها خود انگیزه تلاش برای تخریب آن را پیدا کرد.

اسنودن در مصاحبه روز دوشنبه با مجری شبکه «ام اس ان بی سی» گفت هدف او پایان دادن به حیات آژانس امنیت ملی آمریکا نبوده و او قصد داشته این سازمان را «اصلاح» کند.

اسنودن از زمان انتشار گسترده اسناد محرمانه و درز آنها به روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۳ و فرار از تحت تعقیب قرار گرفتن در آمریکا، در روسیه در تبعید بسر می برد و به تازگی از «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه درخواست پناهندگی کرده است.

یکی از نمایندگان فرانسه در پارلمان اروپا از مکرون خواسته با درخواست اعطای پناهندگی سیاسی اسنودن موافقت کند.

اسنودن در سال ۲۰۱۳ نیز از «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری وقت فرانسه، درخواست پناهندگی کرد که با مخالفت وی مواجه شد.

وی علت بی میلی اروپایی ها برای دادن پناهندگی را ترس از آمریکا دانست و گفت، چنین گامی از سوی اتحادیه اروپا می تواند به معنای استقلال عمل اروپا در برابر ایالات متحده و پافشاری بر حفظ ارزش های اروپایی باشد.

1071 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha