۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۳
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 83480425
۰ نفر

برچسب‌ها

پنس دیدار با نخست وزیر جزایر سلیمان را لغو کرد

تهران - ایرنا - در پی توقف روابط جزایر سلیمان با تایوان به نفع چین، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا دیدار خود را با نخست وزیر جزایر سلیمان لغو کرد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری های غربی، جزایر سلیمان پس از ۳۶ سال به روابط رسمی و دیپلماتیک با تایوان پایان داد و قصد دارد به جای تایوان با چین روابط دیپلماتیک برقرار کند.
جزایر سلیمان ششمین کشوری است که از سال ۲۰۱۶ و آغاز ریاست جمهوری «تسای اینگ ون» در تایوان در مناقشه چین و تایوان به پکن متمایل شده است.

چین، تایون را بخشی از خاک خود می داند و حکومت خودمختار تایوان نیز پکن را به مداخله در انتخابات این کشور متهم می کند.
به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید که نخواسته نامش فاش شود، «مناسه سوگاوار» نخست وزیر سلیمان، ماه ژوئیه (تیر - مرداد) سال جاری، خواستار برگزاری دیدار با مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا شد و این دیدار قرار بود ماه جاری، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک یا پس از آن در واشنگتن برگزار شود.
وی افزود: «اما تصمیم رهبر جزایر سلیمان مبنی بر توقف روابط با تایوان به نفع چین، عواقبی نیز به همراه دارد، آنها با این اقدام به روابط قوی و تاریخی خود با آمریکا لطمه وارد می کنند.»
این مقام ارشد کاخ سفید گفت: «در واقع این یک شکست تلقی می شود و اولویت قرار دادن منفعت کوتاه مدت در رابطه با چین نسبت به منافع بلند مدت در داشتن رابطه با آمریکا، خود به معنای شکست است.»
پکن معتقد است در سراسر جهان تنها یک کشور چین وجود دارد و جزیره تایوان هم یک قسمت متعلق به چین است و جمهوری خلق چین یگانه دولت قانونی چین به شمار می‌رود و اصل "چین واحد" شرط و پایه‌ای برای توسعه روابط همکاری دوستانه چین با کشورهای جهان است.
بر اساس اصل «یک چین» یا «چین واحد» هر کشوری که دارای روابط رسمی با پکن است حق ندارد با تایوان روابط رسمی داشته باشد، آمریکا نیز بر اساس این اصل قراردادهای رسمی خود را به جای تایوان با چین منعقد می‌کند، ولی همزمان به روابط «غیررسمی» خود با تایوان ادامه داده و نماینده‌های «غیررسمی» به این منطقه می‌فرستد.
چین و آمریکا درگیر جنگ تجاری فزاینده ای هستند که روابط دو کشور و در پی آن اقتصاد جهانی را با تهدید مواجه ساخته است.

دو کشور میلیاردها دلار تعرفه بر کالاهای یکدیگر وضع کرده اند.
«جرمیا مانیلی» وزیر خارجه جزایر سلیمان چند هفته قبل به تایوان سفر کرد و با مقام های تایوانی درباره مناسبات دو طرف رایزنی کرد اما حالا این کشور از روابط رسمی با تایوان خارج شده است.

وزیر خارجه تایوان در جریان مصاحبه مطبوعاتی و به دنبال اعلام استعفای خود تاکید کرد که جزایر سلیمان کار نادرست و زشتی انجام داده و باید محکوم شود.
وی افزود: همه طرح های همکاری میان طرفین متوقف شده و جزایر سلیمان پس از قطع روابط رسمی با تصمیم فوری تایوان باید همه نیروها و کارکنان خود را از این جزیره خارج کند.
پکن اما روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد که جزایر سلیمان پس از قطع روابط با تایوان فرصت بی سابقه ای در توسعه و پیشرفت خواهد داشت.
پیشتر چین به این کشور کوچک، پیشنهاد مبلغی ۸.۵ میلیون دلاری برای توسعه داده بود تا در حمایت از تایوان تجدید نظر کند.

1071

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =