اولویت ایران همگامی با جامعه جهانی در مبحث تغییرات اقلیمی است

تهران- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از اولویت‌های ما همگام شدن با جامعه جهانی در مباحث مرتبط با تغییرات اقلیمی و بهره‌وری انرژی است و لازم است دست‌اندرکاران با همکاری نهادها و سازمان‌های ذیربط موضوعات مرتبط را با توجه به منافع و اهداف کشور به دقت بررسی و زمینه‌های لازم برای تصویب اصلاحیه کیگالی را فراهم کنند.

مسعود تجریشی روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت سی و دومین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی حفاظت از لایه ازن افزود: اصلاحیه کیگالی ارتباط بین حفاظت از لایه ازن و تغییرات اقلیم است که امیدواریم با تصویب آن علاوه بر حفاظت از لایه ازن در فراهم‌آوری مقدمات کاهش مصرف گازهای گلخانه‌ای و متعاقب آن کنترل تغییرات اقلیمی گام‌های موثری برداریم.
وی ادامه داد: تغییرات اقلیمی یک موضوع فراگیر و گسترده است و در سراسر جهان جوامع اقتصاد و اکوسیستم‌ها را تحت تأثیر خود قرار داده و ضروری است تا از تجربیات اجرای پروتکل مونترال استفاده کرده و با یک همگرایی، هم‌سویی و نگرشی جامع نسبت به اقدامات مرتبط با کاهش تهدید تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی اقدام کنیم.
تجریشی تأکید کرد: مناسبت‌هایی از این قبیل که در حوزه حفاظت از محیط زیست در سطح جهانی و ملی برگزار می‌شود فرصت مغتنمی برای تمامی آحاد هر جامعه‌ای است تا با گسترش دایره دانش و توان زیست محیطی خود و بسط این آگاهی به سایر افراد جامعه و به ویژه نسل جوان عزم خود را بیش از پیش برای نقش‌آفرینی در جریان حفظ و حراست از محیط زیست را سخت‌تر کند.
وی ادامه داد: اطمینان دارم با تصمیم‌گیری صحیح، درایت، خلاقیت، خودباوری، مثبت‌اندیشی و تقویت روحیه همکاری و همیاری، همچنین با سیاست‌گذاری‌های مناسب، برنامه‌ریزی و مدیریت متعهدانه نه تنها بر این تحریم‌ها فائق خواهیم آمد بلکه دورنمای روشنی برای آینده این مرز و بوم در انتظار همه ما خواهد بود.
معاون سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه گردهمایی امروز به مناسبت گرامیداشت سی و دومین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازن به عنوان موفق‌ترین معاهده زیست محیطی در بخش‌های سیاست‌گذاری و اجرا در سطح جهانی تدارک یافته است، گفت: امروز در حالی مراسم روز جهانی حفاظت از لایه ازن را جشن می‌گیریم که تلاش و مشارکت جامعه جهانی و اعضای کنوانسیون وین و پروتکل مونترال ضمن ترمیم و بازسازی لایه حیات‌بخش ازن در طی بیش از سه دهه و حذف ۹۹ درصد از مواد شیمیایی مخرب لایه ازن در بخش‌های مختلف مصرف‌کننده، رویکرد جدید این پروتکل به سوی مقابله با گرمایش جهانی است.
به گفته وی تلاش‌های حفاظت از لایه ازن همچنین بر ممانعت از تغییرات اقلیمی اثرگذار بوده و موجبات جلوگیری از انتشار حدود ۱۳۵ بیلیون تن دی اکسید کربن از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۰ میلادی را فراهم کرده است.

تجریشی ادامه داد: نکته قابل توجه در مراسم امسال همکاری‌های بین‌المللی برای حفاظت از لایه ازن و تغییرات اقلیمی تحت پروتکل مونترال برای یادآوری این مهم که باید عزممان را برای تضمین سلامتی مردم و سلامتی سیاره زمین جزم کنیم.
وی یادآور شد: شعار امسال روز جهانی ازن «۳۲ سال تلاش پروتکل مونترال و بهبود لایه ازن» است؛ آخرین ارزیابی‌های علمی نشان می‌دهد که بخش‌هایی از لایه ازن به میزان سه درصد در هر دهه از سال ۲۰۰۰ میلادی ترمیم شده است و بخش‌هایی از نیمکره شمالی تا سال ۲۰۳۰ کاملاً ترمیم خواهد شد و به دنبال آن شاهد ترمیم لایه ازن در نیمکره جنوبی و مناطق جنوبی خواهیم بود.
تجریشی گفت: پروتکل مونترال به فعالیت‌های خود در جهت کاهش مواد مخرب لایه ازن ادامه خواهد داد و همسو با آن از گرم شدن زمین از طریق اجرای اصلاحیه کیگالی ممانعت خواهد کرد، این اصلاحیه در اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی تدوین و به تصویب رسیده است و از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۹ لازم الاجرا شد، از طریق این اصلاحیه ضمن حفاظت مستمر از لایه ازن انتظار می‌رود از چهاردهم درجه سانتیگراد گرمایش جهانی تا پایان قرن حاضر جلوگیری شود.
وی افزود: ایران علاوه بر حذف کلرو فلورو کربن‌ها، هالون‌ها، تتراکلرید کربن، میتل کلروفرم و ماده میتل بروماید در بخش آفات غیر قرنطینه مطابق با برنامه زمان‌بندی پروتکل ۱۰ درصد از واردات و مصرف هیدروکلرو کربن‌ها را تا تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۵ میلادی کاهش داده است و تا سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد کاهش بیش از ۳۵ درصدی این مواد از طریق انتقال تکنولوژی و اعمال سیستم سهمیه‌بندی واردات سالانه این مواد هستیم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: امروز پس از گذشت سی سال از تاریخ تصویب کنوانسیون وین و پروتکل مونترال در مجلس شورای اسلامی و عضویت ایران به این معاهده بین‌المللی با تلاش و کار گروهی مصرف بخش عمده‌ای از مواد مخرب لایه ازن در حدود ۹ هزار و ۸۰۰ تن تحت پروژه‌های مصوب در کشور و انتقال تکنولوژی‌های سازگار با لایه ازن در واحدهای تولیدی و خدماتی حذف شده است.
وی افزود: با اجرای مرحله دوم برنامه مدیریت حذف هیدروکلرو فلوروکربن‌ها که در هفتاد و هفتمین کمیته اجرایی صندوق چند جانبه پروتکل مونترال به تصویب رسیده است وارد مرحله ای دیگر از حذف این مواد و انتقال تکنولوژی‌های سازگار و ارائه کمک‌های فنی به واحدهای صنعتی شده و در راستای عمل به تعهدات کشور و حذف کامل آن تا سال ۲۰۳۰ میلادی هستیم.
تجریشی اظهار داشت :در این راستا ایران برای اجرای فعالیت‌های خود دست یابی به تعهداتش علاوه بر استفاده از منابع و نیروهای ملی از آژانس‌های اجرایی پروتکل مونترال نیز بهره مند شده است.
وی تصریح کرد: در بخش ملی، همکاری‌های گمرک ایران در راستای کنترل تجارت غیرقانونی مواد مخرب لایه ازن قابل توجه است، حاصل این تلاش‌ها و همکاری‌ها اعطای لوح‌های سپاس از جانب دبیرخانه ازن ، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و سازمان گمرکات جهانی به دفتر حفاظت لایه ازن سازمان حفاظت محیط زیست و گمرک ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی است.
معاون سازمان محیط زیست اظهار داشت: در سطح بین‌المللی از جمله آژانس‌های بین‌المللی همکار، آژانس همکاری‌های بین‌المللی آلمان است که همکاری‌های گسترده‌ای را طی سال‌های متوالی در خصوص اجرای فعالیت‌های پروتکل مونترال در ایران در بخش‌های فوم، تبرید، تهویه مطبوع و ترویج استفاده از تجهیزات با بازدهی انرژی بالا، پروژه جهانی بانک مواد مخرب لایه ازن داشته است.
مراسم گرامیداشت روز جهانی حفاظت از لایه ازن با حضور سفیر آلمان در تهران، نمایندگانی از اتاق بازرگانی ایران و آلمان، مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست و جمعی از متخصصان این حوزه به میزبانی سازمان محیط زیست در حال برگزاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =