۲۲۹۹ هکتار از عرصه‌های طبیعی کردستان در آتش سوخت

سنندج - ایرنا - امسال در مجموع ۲هزار و ۲۹۹ هکتار از مراتع و جنگل‌های کردستان به دلیل بی مبالاتی و خطای انسانی در آتش سوخت که این میزان در مقایسه با سال قبل نزدیک به سه برابر افزایش دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان روز چهارشنبه در مانور اطفاء حریق در دیواندره اظهار داشت: از دهه سوم خرداد تا کنون، ۲۳۰ فقره آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان روی داده که از این میزان، ۲۸۹ هکتار آتش سوزی جنگل های طبیعی، ۲هزار و ۱۰ هکتار مراتع و مابقی در سطح مراتع مشجر بوده است.

سعدی نقشبندی با بیان اینکه مراتع با ۱۴۲ فقره بیشترین تعداد آتش سوزی را دارد اضافه کرد: بیشترین مساحت آتش‌سوزی در مراتع سقز روی داده است و کمترین میزان هم در دیواندره است.

وی هدف از برگزاری این مانوررا حفظ آمادگی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان اعلام کرد و افزود: با توجه به پایان فصل برداشت محصولات زراعی در اراضی کشاورزی شهرستان‌های بیجار و دیواندره، کشاورزان به اشتباه بقایای محصولات را آتش می زنند که باعث سرایت آتش به مراتع و جنگل‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد آتش سوزی ها به علت آتش زدن پسماند مزارع است که به مراتع و جنگل‌ها سرایت پیدا میکند، یادآور شد: بهره برداران بخش کشاورزی باید در حفاظت از عرصه های طبیعی متعهد باشند و از آتش زدن پس چرای مزارع خود در حریم عرصه‌ها و جنگل خودداری کنند.

مدیرکل منابع طبیعی کردستان با اشاره به وقوع ۸۸ مورد آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان در سال گذشته تاکید کرد: از این تعداد ۴۸ فقره در جنگل ها و ۳۴ فقره در مراتع روی داد و ۷۹۸ هکتار از عرصه های طبیعی در آتش سوخت.

این مانور با حضور سرپرست مدیریت بحران استانداری کردستان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، فرمانداردیواندره، فرماده انتظامی دیواندره، نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان و دستگاههای امدادی این شهرستان ( هلال احمر، آتش نشانی، بسیج، فوریت‌های پزشکی ) برگزار شد. 

شهرستان دیواندره و شهرستان بیجار به عنوان شهرستان معین حضور داشتند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی کردستان ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه در امر حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواسته است گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه رایگان و ۲۴ ساعته ارتباطی ۱۵۰۴ گزارش دهند.

۹۹۳۷ / ۳۰۳۴ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =