عرصه‌های طبیعی بافق، زیر چرخ‌ خودروهای شاسی‌بلند

یزد- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق با بیان اینکه گونه‌های گیاهی موجود در عرصه‌های این شهرستان زیر چرخ خودروهای آفرود (شاسی بلند) نابود می‌شوند گفت: ورود این نوع خودروها به عرصه‌های طبیعی بافق ممنوع است و متخلفان تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند.

کمال کریمی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ورود آفرودسواران به عرصه‌های طبیعی و مرتعی شهرستان بافق طی سال‌های گذشته تاکنون با تخریب اراضی و گونه‌های گیاهی این شهرستان همراه بوده و خساراتی در پی داشته است.

وی، حفظ و حراست از عرصه‌های ملی و منابع طبیعی از دست‌اندازی خاطیان و ورود مخرب به این بخش را از وظایف ذاتی اداره منابع طبیعی شهرستان عنوان کرد .

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق به ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و افزود: هرکس بدون اجازه سازمان حفاظت محیط‌زیست یا مراجع ذیصلاح مبادرت به عملیاتی که موجب تخریب محیط‌زیست و منابع طبیعی شود یا اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا مزاحمت یا ممانعت از حق در موارد مذکور کند به مجازات حبس محکوم می‌شود.
وی اضافه کرد: با توجه به عام بودن هرگونه عملیات در این قانون که انجام آن موجبات تخریب خاک و پوشش گیاهی را فراهم ساخته و موجب فرسایش، رانش و لغزش مناطق را فراهم  سازد مشمول مجازات قانون فوق می‌شود.

کمالی بیان کرد: حرکت دادن خودروهای آفرود در عرصه‌های جنگلی و مرتعی هم از مصادیق این اعمال مجرمانه محسوب و طبق قانون، پیگرد قضایی دارد.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بافق خاطرنشان کرد: هیئت اتومبیلرانی و علاقه‌مندان به این رشته ورزشی می‌توانند برای گرفتن مجوز از عرصه‌های باقابلیت استفاده خودرو آفرود به این اداره مراجعه کنند.

از مجموع ۸۵۰ هزار هکتار مساحت شهرستان بافق، ۲۴۰هزار و ۲۳۷هکتار آن بیابان، ۳۰۰هزار هکتار مرتع ، ۲هزار و ۴۰۰هکتار و ۷۰۰ هکتار جنگل دست کاشت است.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.

۷۵۴۳/ ۶۱۹۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =