موافقت اولیه برای امهال یک‌ساله وام های بازسازی کسب شده است

قصرشیرین- ایرنا- نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شواری اسلامی گفت: موافقت اولیه برای افزایش تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی احداثی و امهال یک‌ساله وام‌های بازسازی به عنوان یکی از مطالبه‌های مردم مناطق زلزله زده کسب شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ فرهاد تجری عصر چهارشنبه در حاشیه بازدید از روستاهای پشت تنگ ذهاب و روند بازسازی این روستاها، افزود: افزایش وام از محل اعتبارات مصوب گذشته مناطق زلزله زده در دستورکار قرار دارد و با موافقت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه این امر در حال طی کردن مراحل اداری است.

وی اظهار داشت: واحدهای تخریبی که بازسازی آن‌ها تکمیل نشده می‌توانند از این اعتبارات که در قالب تسهیلات کم سود مکمل ساخت پرداخت می‌شود برای تکمیل واحدهای احداثی خود استفاده کنند.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: مشکل بازپرداخت تسهیلات ساخت مسکن مناطق زلزله زده نیز از مطالبه‌های مردم است که مورد پیگیری قرار گرفت که موافقت اولیه آن برای امهال یکساله این تسهیلات اخذ شده است.

تجری اظهار داشت: برخی از این روستاها مشکل زیرساختی دارند که اجرای طرح هادی در آن‌ها می تواند بسیاری از این مشکلات را مرتفع کند.

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: مشکلات روستاها در زمینه بازسازی به استاندار منعکس شده و جلسه‌ای نیز با حضور مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه برای بررسی و مرتفع کردن این مشکلات و تسهیل و تسریع امورات بازسازی برگزار می‌شود.

تجری افزود: تورم بوجود آمده در بازار خصوصا در بخش مصالح ساختمانی باعث وارد آمدن فشار به مردم زلزله زده شده و امورات بازسازی به کندی انجام می‌شود از این رو مطالبه مردم برای امهال وام‌های بازسازی با رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس دفتر رئیس جمهور مطرح شد و موافقت‌های اولیه در این خصوص حاصل شده تا برای مردم فرصتی باشد که بازسازی منازل خود را تکمیل کنند.

او همچنین گفت: طرح مسکن مهر شهید شیرودی در حال انجام است و ۹ بلوک از آن آماده واگذاری است و مسئولان و پیمانکاران مربوط بصورت شبانه روزی در تلاش هستند که ۱۲ بلوک دیگر آن را هرچه سریع تر تکمیل کرده و به مالکان واگذار کنند. 

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

مسئولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده را تا نیمه اول سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.

۷۳۹۹/۳۰۱۲/‏۳۰۳۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =