اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور به ۱۹۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

قزوین - ایرنا - عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور به ۱۹۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تاکنون محقق نشده است.

بهمن طاهرخانی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم کلنگ زنی یک طرح آبخیزداری در روستاهای تاکستان به خبرنگار ایرنا گفت: براساس ماده ۱۴۸ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف است تا پایان زمان این برنامه، طرح‌های آبخیزداری را در سطح هشت میلیون هکتار اجرایی کند.

وی اضافه کرد:برای انجام طرح‌های آبخیزداری در این مساحت باید سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری در کشور اجرایی شود که نیازمند اعتباری معادل ۱۹۰ هزار میلیارد ریال بوده که اکنون کمتر از ۱۰ هزار میلیارد ریال آن محقق شده است.

طاهرخانی یکی از راه‌های توسعه یافتگی در کشور را اجرای طرح‌های آبخیزداری عنوان کرد و گفت: تخصیص نیافتن اعتبار سالانه به اجرای این طرح‌ها موجب می‌شود که اهداف اصلی توسعه در منابع طبیعی کشور به تاخیر بیفتد.

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها،مراتع و آبخیزداری ایران با بیش از ۱۱۰ میلیون هکتار از اراضی کشور، ثروتمندترین سازمان کشور محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: با وجود این، بودجه‌ سازمان جنگل‌ها در بین سازمان‌های کشور بسیار اندک است و برای اداره سازمان کافی نیست.

وی گفت: برای مدیریت هرچه بهتر اراضی ملی و حفاظت از آنها باید اعتبارات لازم برای این سازمان فراهم شود.

طاهرخانی یادآور شد: منابع طبیعی به عنوان میراث گران‌بهای نسل بشر محسوب شده و همه باید برای حفظ و نگهداری از این نعمت خدادادی تلاش کنند.

۹۹۲۵*۶۱۰۱