٣٠٠ میلیارد تومان به تغذیه دانشجویان اختصاص می‌یابد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان برنامه و بودجه از تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال جاری به تغذیه دانشجویان خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، «محمدباقر نوبخت» در نشست روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و موسسات پژوهشی با اشاره به اینکه سال گذشته در جلسه مشابهی سازمان برنامه و بودجه متعهد شد که ۱۰۰ درصد اعتبارات دانشگاه‌ها را تخصیص دهد، افزود: تا پایان سال بخشی از درآمدها تحقق نیافت، البته این بدان معنا نیست که پیش‌بینی ها درست نبود چرا که تا آن مقطعی که پیش‌بینی شده بود به دست ما نرسید.

وی ادامه داد: این سازمان در 29  اسفند به تعهدات خود عمل کرد البته حدود هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان اعتبار مربوط به آموزش عالی در سال گذشته باقی مانده است که ریالی از آن به حساب تخصیص امسال گذاشته نمی شود.
وی افزود: سال گذشته توجه به تغذیه دانشجویان مدنظر قرار گرفت و در این راستا ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد و اکنون نیز 300 میلیارد تومان اختصاص داده می شود و این امر تا پایان سال قابل تکرار است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه هدف تخصیص ۱۰۰ درصدی است، تصریح کرد: از آنجا که آموزش عالی و بحث پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است تلاش می شود تا تخصیص ها افزایش یابد و در چند روز آینده نیز ۳۰۰ میلیارد تومان واریز خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: در یک شرایط بی‌نظیر و کم‌نظیر و در یک تحریم تمام عیار قرار داریم و اگر تصور شود که همه کاستی‌ها ناشی از ضعف مدیریت داخلی است حتما اشتباه است اما باید بپذیریم که مجموعه داخلی برخی کاستی‌ها دارد و آمریکای جهانخوار به عنوان یک قدرت و نظام تصمیم‌گیر قصد فلج کردن کشورمان را دارد.
نوبخت بیان داشت: از این جهت کم‌نظیر است که ما تحریم نفت در برابر غذا را به عنوان شدیدترین تحریم‌ها در تاریخ معاصر ثبت کرده‌ایم؛ یعنی امروز نظام بیرونی با همه قدرت‌ها تصمیم گرفته که حتی به اندازه غذای این ملت نیز اجازه استفاده از نفت را به ما ندهد.
وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه مسئول برنامه‌ریزی و پشتیبانی از آموزش عالی و دانشگاه ها است، گفت: نشست روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و موسسات پژوهشی فرصت مغتنمی برای حل و فصل مسائل است، چرا که روسای دانشگاه‌ها اندیشمندانی هستند که جامعه ما آنها را قبول دارند و قرار است در این تراز خردورزی باهم راجع به آینده حداقل شش‌ ماهه و دخل و خرج و وضع معیشت و تمشیت دانشگاه‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر کنیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآورشد: پیش‌بینی می شود تا پایان سال جاری ۱۲۷ هزار میلیارد تومان از محل مالیات‌ها شامل حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار میلیارد تومان از گمرک و ۵۵ هزار میلیارد تومان نیز از سایر وصل شود؛ یعنی حدود ۱۹۸ هزار میلیارد تومان که این مبلغ در سرفصل درآمدها در بودجه پیش‌بینی می‌شود، اما چون کافی نیست باید برخی امور واگذار شود
به گفته نوبخت، نخستین چیزی که واگذار می‌شود سرمایه و نفت ما است و پیش‌بینی می شود که ۶۱ هزار میلیارد تومان نفت به فروش برسد و در کنار آن بتوانیم ۵۱ هزار میلیارد تومان نیز از طریق واگذاری دارایی‌های مالی و نه سرمایه‌ای، جذب منابع کنیم؛ که در مجموع ۳۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: بودجه ما بر اساس ۴۴۸ هزار میلیارد تومان تنظیم شده است حال، سازمان برنامه و بودجه باید این ۱۳۸ هزار میلیارد تومان تقلیل منابع را با آموزش عالی و دانشگاه ها سهیم شده و کشور را اداره کند و پرداخت‌های اجتناب‌ناپذیری نیز داریم.
نشست روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و موسسات پژوهشی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =