۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۶
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 83480159
۰ نفر

برچسب‌ها

قرآن‌خطی‌ ترکان‌خاتون در فهرست آثار ملی‌کشور ثبت شد

کرمان - ایرنا - به گفته سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان ۲ نسخه قرآن خطی ترکان خاتون و قرآن حسینی آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 فریدون فعالی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این ۲ اثر دارای ارزش فرهنگی و ‌تاریخی فوق العاده ای هستند و قدمت قرآن ترکان خاتون به حدود قرن ششم هجری و قرآن حسینی به دوره حکمرانی ایلخانان می رسد.

 وی بیان کرد: این ۲ اثر در گنجینه آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان نگهداری می‌شوند و شورای ملی ثبت آثار منقول این آثار مهم و ارزشمند از استان کرمان را واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داد.

فعالی با بیان اینکه نسخه خطی ترکان خاتون اعتبار جهانی دارد اظهار داشت :  این اثر در زمان حاکمیت این بانوی هنر دوست و اهل علم در کرمان به صورت زیبا و نفیسی خطاطی شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: پرونده و مطالعات پژوهشی این آثار به همت دکتر هاشمی نژاد از اساتید برجسته و پژوهشگر حوزه نسخ خطی تدوین و به شورای ثبت میراث منقول ارائه شد که مورد تایید اعضا این شورا نیز قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به وجود تعداد زیاد نسخ خطی ارزشمند در استان کرمان در آینده نزدیک شاهد ثبت تعداد بیشتری از این آثار در فهرست آثار ملی کشور خواهیم بود.

استان کرمان با پیشینه و سابقه تمدنی کهن و غنی دارای هفت اثر ثبت جهانی و بیش از ۷۰۰ اثر ثبت ملی است.

۷۴۳۷ / ۵۰۵۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =