۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۶
کد خبرنگار: 2581
کد خبر: 83480112
۰ نفر

برچسب‌ها

واکسیناسیون رایگان طیور در روستاهای گنبدکاووس آغاز شد

گنبدکاووس - ایرنا - رییس شبکه دامپزشکی گنبدکاووس گفت: اجرای طرح واکسیناسیون رایگان طیور علیه بیماری نیوکاسل به مدت یک ماه در روستاهای بخش مرکزی و داشلی برون این شهرستان آغاز شد.

نادر گوگلانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۷۰ روستای دارای تراکم جمعیت طیور که عمدتا در مجاورت مجتمع‌های مزارع مرغ مادر، تخمگذار و گوشتی، کارخانه‌های تولید خوراک طیور و اطراف تالاب‌ها هستند در اولویت اجرای این طرح قرار دادند.

به گفته وی، واکسن نیوکاسل مصرفی در این طرح ساخت ایران و از نوع مقاوم در مقابل حرارت است که به صورت آشامیدنی به طیور در گنبدکاووس خورانده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح با همکاری دهیاری‌ها انجام می‌شود افزود: بر اساس برآوردها، سهمیه واکسن برای ۱۵۰ هزار قطعه طیور گنبدکاووس در نظر گرفته شده که در صورت همکاری خوب دهیاری‌ها امکان افزایش این سهمیه و تعداد روستاهای هدف اجرای این طرح وجود دارد.

رییس شبکه دامپزشکی گنبدکاووس نیوکاسل را یکی از مهلک‌ترین بیماری‌های ویروسی طیور در جهان با تلفات ۱۰۰ درصدی عنوان کرد و گفت: طرح واکسیناسیون طیور علیه بیماری مسری نیوکاسل با توجه به نقش مهم طیور در اقتصاد خانوارهای روستایی شهرستان با هدف حفظ و حراست از بهداشت و سلامت طیور بومی روستایی انجام می‌شود.

گوگلانی اظهار دشت: آخرین واکسیناسیون رایگان طیور علیه بیماری نیوکاسل سه سال قبل در گنبدکاووس انجام شده زیرا مزارع صنعتی مرغ، واکسیناسیون طیور را به صورت منظم در برنامه خود دارند و روستاییان نیز این واکسن را به صورت شخصی تهیه و مصرف می‌کنند.

وی افزود: در این طرح همچنین به افراد معرفی شده توسط دهیاران، آموزش لازم برای واکسیناسیون طیور داده می‌شود تا این افراد به سایر روستاییان شهرستان این آموزش را ارائه دهند.  

بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی است که نخستین بار در سال ۱۹۲۶ در نیوکاسل انگلستان تشخیص داده شد و یکی از مهم‌ترین بیماری‌های پرندگانی است که به صورت صنعتی و متراکم پرورش داده می‌شوند و گله‌های بسیاری از جوجه‌های گوشتی در صورت عدم واکسیناسیون با این بیماری درگیر می‌شوند؛ این بیماری در سال ۱۳۲۹ در ایران شناسایی شده‌ است.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان گلستان و از مناطق مهم پرورش مرغ و تامین گوشت سفید این استان است.

۳۰۴۲/۱۸۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها