آمریکا تحریم های کره شمالی را همچنان حفظ می کند

پکن- ایرنا- یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد واشنگتن آماده است مذاکرات هسته ای را با کره شمالی از سر بگیرد، اما تحریم های این کشور همچنان ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری یونهاپ روز چهارشنبه گزارش کرد «دیوید استیلول» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی و اقیانوسیه در بیانیه ای برای کمیته امور خارجه مجلس سنا گفت: ما همچنان به اهدافی که ترامپ و کیم در اجلاس خود در سنگاپور در ژوئن سال 2018 تعیین کرده اند، پایبند مانده ایم و آماده هستیم مذاکرات را در سطح کارشناسی آغاز کنیم تا در مورد چگونگی پیشرفت در جهت آن اهداف رایزنی کنیم.

وی تصریح کرد در عین حال، ما با متحدان و شرکای خود در منطقه و سراسر جهان، به ویژه کره جنوبی و ژاپن، برای حفظ وحدت بین المللی و اطمینان از اجرای مداوم تحریم های موجوددر ارتباط نزدیک هستیم.

استیلول گفت: از بین بردن تهدید برای ایالات متحده و متحدین ما توسط برنامه های موشکی هسته ای و بالستیک کره شمالی از اولویت های دیپلماتیک آمریکا است و از ابتدای دولت ترامپ این بحث به عنوان یک اولویت دیپلماتیک در نظر گرفته شده است.

او همچنین به وضعیت حقوق بشر کره شمالی پرداخت و گفت: رسیدگی به سوابق سنگین حقوق بشر در کره شمالی نیز مهم است درخواست بودجه به ما این امکان را می دهد تا از برنامه هایی حمایت کنیم که جریان اطلاعات از منابع مستقل را به داخل و خارج از کشور منتشر کند.

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی است که یک مقام کره شمالی نیز با اشاره به اینکه مذاکرات سطح کاری با ایالات متحده ممکن است در چند هفته آینده برگزار شود تاکید کرد اما بحث خلع سلاح هسته ای به وقتی دیگر و شاید بعد از حذف تمام تهدیدات علیه این کشور موکول خواهد شد.

مدیرکل رسیدگی به امور آمریکا در وزارت امور خارجه کره شمالی روز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد چنانچه آمریکا به دنبال تقویت چانه زنی با پیونگ یانگ است باید به کره شمالی تضمین های امنیتی داده شود و تحریم ها هم برداشته شود تا بتوان در مورد برنامه هسته ای صحبت کرد.

این مقام کره شمالی تاکید کرد موضع پیونگ یانگ روشن و غیرقابل تغییر است بحث در مورد غیر هسته ای شدن زمانی ممکن است مطرح شود که تهدیدها و موانع امنیتی که ما را به خطر می اندازد و مانع توسعه می شود از میان برداشته شود.

هفته گذشته «چو سون خویی» معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی در بیانیه ای اعلام کرد کره شمالی مایل است در اواخر ماه سپتامبر با آمریکا مذاکره کند اما از آمریکا خواست که "روش محاسبه" جدیدی ارائه دهد.

مذاکرات هسته ای پیونگ یانگ و واشنگتن از زمان نشست بدون توافق رهبران دو کشور در ماه فوریه در ویتنام متوقف شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =