تولید نفت و گاز عربستان به زودی عادی نخواهد شد

نیویورک - ایرنا - کارشناس مسایل نفت آمریکایی گفت بر اساس ارزیابی‌های موجود، آسیب حملات به مراکز تولید نفت و گاز عربستان چنان شدید است که بازگشت این سازه‌ها به سطح تولید و صادرات پیشین، زمانی طولانی نیاز دارد.

"تامار اسنر" کارشناس نفت و مدیر انرژی نزدک روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی ان بی سی افزود: تعدادی از چاه های گاز و نفت عربستان بسته شده است و فعال کردن آنها به خصوص گاز دست کم یک ماه یا بیشتر زمان خواهد برد.

وی تصریح کرد: کارشناسان انرژی تصور نمی کردند سازه های نفت و گاز عربستان تا این حد آسیب پذیر باشد. ما تصور می کردیم که پدافندهای لازم برای مقابله با حمله به این مراکز وجود دارد اما ثابت شد در برابر حملات پهپادی آسیب پذیر هستند.

این کارشناس مسایل نفت اضافه کرد: به این ترتیب جدا از این سخن که چه هنگام تولید نفت وگاز عربستان عادی خواهد شد، قیمت هر بشکه نفت سه تا پنج دلار افزایش خواهد یافت و این افزایش تا زمان ادامه این ریسک، باقی خواهد ماند زیرا سازه های عربستان در خطر قرار دارند.

اسنر تاکید کرد: اکنون نه تنها در تنگه هرمز بلکه در داخل عربستان هم این خطر و ریسک انرژی به وجود آمده است.

افزایش بهای نفت پس از آن رخ داد که تاسیسات شرکت نفتی «آرامکو» عربستان در شرق این کشور روز شنبه هدف حمله قرار گرفت و نیمی از تولید سعودی‌ ها یعنی حدود پنج میلیون و هفتصد هزار بشکه متوقف شد. این میزان معادل پنج درصد از عرضه جهانی نفت است.
این حمله تاسیسات نفتی عربستان در «خریص» و «بقیق» را هدف قرار داد. بیشترین صادرات نفتی عربستان از مجموعه پالایشگاهی بقیق و میدان نفتی خریص انجام می‌شود.

در پی قطع نیمی از صادرات نفت عربستان سعودی ، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش شدیدی را تجربه کرده و به بالاترین حد طی چهار ماه گذشته رسید.

از این رو، قیمت نفت «برنت» با افزایشی ۱۹ درصدی به ۷۱ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید. همچنین بهای نفت خام آمریکا نیز بیش از ۱۵ درصد افزایش داشت و هر بشکه آن، ۶۳ دلار و ۳۴ سنت معامله شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =