۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۵
کد خبرنگار: 2205
کد خبر: 83479988
۰ نفر

برچسب‌ها

رشد ۲.۵ برابری اعتبار مرمت قنات در زیرکوه

بیرجند - ایرنا - ۳۰ میلیارد ریال اعتبار ملی و استانی امسال برای مرمت قنوات شهرستان مرزی زیرکوه مصوب شده که نسبت به سال گذشته ۲ و نیم برابر افزایش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد که این اعتبارات به‌زودی به شهرستان ابلاغ می‌شود و بیش از ۳۰ رشته قنات را مرمت و احیا خواهیم کرد.

مجید درویشی گفت: از ابتدای سال گذشته تاکنون نیز ۲۷ رشته قنات در شهرستان زیرکوه با اعتبار حدود ۱۰ میلیارد ریال مرمت شده است و احیا و مرمت قنوات تاثیر ۱۰۰ درصدی در زمینه افزایش حجم آبدهی دارد.

وی احیای قنوات را در رفع معضل کم‌آبی و مقابله با خشکسالی موثر دانست و گفت: خشکسالی باعث مهاجرت تعداد زیادی از روستاییان شده اما احیای قنوات در تغییر جهت مهاجرت تاثیرگذار است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۱۰ رشته قنات با دبی آب یک هزار و ۴۵۰ لیتر بر ثانیه در زیرکوه وجود دارد که ۱۵ درصد این قنوات خشک شده و حجم آبدهی مابقی آن به شدت کاهش یافته است.

براساس آخرین آمار ۶ هزار و ۲۵۲ رشته قنات در استان خراسان جنوبی وجود دارد.

۲۵ درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی معادل ۳۷ هزار هکتار از آب قنوات آبیاری می‌شود و سه هزار و ۵۵۵ رشته قنات استان نیاز به بازسازی و مرمت دارد.

شهرستان زیرکوه سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و حاجی آباد مرکز آن در فاصله ۸۵ کیلومتری مرز افغانستان قرار دارد.

۷۵۵۶*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =