لایحه حمایت از کودکان در راه مجلس

تهران- ایرنا- عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایراد شورای نگهبان درباره لایحه حمایت از حقوق کودکان برطرف شده است، گفت: این لایحه بزودی در مجلس به تصویب می رسد.

به گزارش شامگاه سه شنبه خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه ایرنا، پروانه مافی در نخستین نشست تخصصی کودکان ایران - وضع موجود با موضوع سیاست های دوستدار کودک؛ دستاوردها، چالش ها، راه آینده افزود: سیاستگذاری در حوزه کودکان مختص به مجلس نیست و جنبه فرا قوه ای دارد.
وی با تاکید بر اینکه باید همه دستگاه ها در این زمینه فعالیت داشته باشند، ادامه داد: تعامل مجلس و دولت با سمن ها بهترین ترکیبی است که اثرگذار خواهد بود. 

به گفته وی مجلس توانسته لایحه حمایت از کودکان که یکی از لوایح قضایی بوده و از سال ۸۸ تهیه شده اما در مجالس هشتم و نهم به آن توجهی نشده را بررسی کند و مراحل پایانی آن با رفع ایراد شورای نگهبان به زودی آغاز می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشور ما انباشتی از قوانین در حوزه کودک وجود دارد، تصریح کرد: مجموعه این قوانین را می توان در نظام جامع حمایت از کودکان تجمیع کرد و برای این کار احتیاج به تنقیح دیگر قوانین داریم.

۳۷ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد
 «رضا محبوبی» مشاور وزیر کشور و معاون امور آسیب ها و مسایل اجتماعی سازمان امور اجتماعی نیز با بیان اینکه توجه به فرزندان افرادی که دارای آسیب های اجتماعی هستند، در دستور کار سازمان امور اجتماعی قرار گرفته است ، اظهار داشت: ۳۷ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور شناسایی شده اند که از سال گذشته با شیوه های مشارکتی به دنبال تعلیم و تربیت آنها هستیم.
وی با بیان اینکه در کشور ما مشکل  «حکومت رانی خوب»  داریم، تصریح کرد: دوای درد مشکلات جامعه کنونی ما بازگشت به حکومت رانی خوب است و اگر بتوانیم مشکلات ساختاری کشور را با جدیت حل کنیم می توانیم برای اصلاح حکومت رانی اقدام کنیم.

پیگیر تشکیل کمیته نظارت بر اجرای قانون حمایت از کودکان هستیم 
 «طیبه سیاوشی شاه عنایتی»  نماینده مردم تهران در مجلس نیز با بیان اینکه امروز بحث درباره کودکان دیگر مسئله ای امنیتی نیست، گفت: اشکال استعلامات امنیتی شورای نگهبان به لایحه تابعیت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با شوهران خارجی در کمیسیون قضایی و حقوقی رفع شده و به زودی با تصویب این لایحه یکی از مشکلات کودکان کار حل می شود.
وی با اشاره به اینکه به زعم فعالان اجتماعی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، لایحه ای کافی برای حمایت از کودکان نیست، اظهار داشت: ولی قطعا این لایحه شروع بسیار خوبی برای تصویب چنین قوانینی در کشور است.
وی با بیان اینکه این لایحه بیشتر درباره کودکانی است که در معرض آسیب و خطر هستند، ادامه داد: ۳۲ دستگاه مجری در حوزه آسیب های اجتماعی فعالیت می کنند ولی این دستگاه ها نتوانستند به مشکلات کودکان رسیدگی کرده و آن را برطرف کنند.
وی از پیگیری فراکسیون زنان مجلس برای تشکیل کمیته نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق کودکان در مجلس خبر داد.

مراکز نگهداری کودکان معتاد دایر شده است
«حبیب الله مسعودی» معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز با بیان اینکه این سازمان به همراه دانشگاه های مهم کشور در حال تدوین سیاست های رفاه اجتماعی کودکان است، گفت: آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوبه ۱۳۸۵، آیین نامه خوبی است که می توان دوباره ایرادات آن را اصلاح و برطرف کرد.
وی با بیان اینکه باید یک مرکز نگهداری برای کودکان خیابانی راه اندازی کرد، اظهار داشت: ۳۶ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور وجود دارد که از آن جمله می توان به خانه های امن برای کودکان و زنان، مراکز نگهداری کودکان معتاد بدسرپرست و مادران معتاد دارای فرزند اشاره کرد.

مدیریت شهری میدان خوبی برای فعالیت های مدنی است
 «الهام فخاری» نایب رییس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران از دیگر سخنرانان این نشست با بیان اینکه مدیران دولت، نمایندگان مجلس، مدیریت شهری و سمن ها دارای رویکرد یکسانی در زمینه های مختلف هستند، گفت: می توان از این ظرفیت برای پیشبرد اهداف استفاده کرد.
وی با ابراز تاسف از اینکه در کشور ما برنامه و آموزش های لازم به خانواده هایی که قصد فرزند آوری دارند، داده نشده است، افزود: یکی از سیاست های ملی ما می تواند فرزند پروری علمی باشد و کسانی که قصد فرزند آوری دارند باید با علم به آموزش و پرورش کودکان آشنا باشند.
فخاری با اشاره به اینکه حوزه مدیریت شهری میدان خوبی برای فعالیت های مدنی است، تصریح کرد: البته این کار اشکالاتی دارد که باید برطرف شود ولی گام های بزرگی در این زمینه برداشته شده است.
وی با بیان اینکه کودکان با اولیا خود زبان مشترکی ندارند، اظهار داشت: اینکه بخواهیم همه وظایف در حوزه آسیب های کودکان را برای یک دستگاه تعریف کنیم منصفانه نیست و اهداف مان را پیش نخواهد برد.

دستگاه های متولی آسیب های اجتماعی نیازمند زبان مشترکی هستند
 «احمد مسجد جامعی»  عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به اینکه باید سطح طرح مسایل تلخ در کشور را بالا برد تا بتوانیم راه حل های مختلفی را ارایه دهیم، اظهار داشت: در اجرای این مسیر نباید اتکای زیادی به دولت داشته باشیم به همین دلیل باید گروه های اجتماعی بصورت سمن ها وارد شده تا بتوانند موثر و دقیق کار کنند.
وی گفت: شورای اسلامی شهر تهران ۱۵ میلیارد تومان برای تربیت کودکان به آموزش و پرورش پرداخت می کند اما دستگاه ها با هم هماهنگی ندارند به همین دلیل کشور نیاز به یکپارچه سازی در زمینه آسیب های اجتماعی ندارد بلکه خواهان زبان مشترک میان این دستگاه ها است.
وی با اشاره به اینکه ۴۰۰ هزار کودک بی شناسنامه و هویت در کشور شناسایی شده اند، افزود: هرکه می گوید من مشکلات اجتماعی را ۶ ماهه حل می کنم، نشان می دهد که از این موضوع هیچ سررشته ای ندارد، زیرا نمی توان مشکلات اجتماعی را با تزریق پول حل کرد.
وی تاکید کرد که اگر مدرسه، محله و خانواده به عنوان راس یک جامعه بتوانند حرکت اجتماعی موثری داشته باشند می توانیم با مدیریت هماهنگ کارهای بزرگی در زمینه آسیب های اجتماعی انجام دهیم.
در ابتدای این نشست برخی از فعالان اجتماعی حوزه کودکان به طرح مشکلات در خدمات رسانی پرداختند و پیشنهاداتی نیز ارایه کردند./

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =