ادعای وزیر نفت سعودی: جلوی خسارت‌های ناشی از حملات به تاسیسات نفتی را گرفتیم

تهران - ایرنا - شاهزاده "عبدالعزیز بن سلمان" وزیر انرژی سعودی سه شنبه شب مدعی شد: در ۲ روز گذشته، توانستیم جلوی خسارت‌های حملات (به آرامکو) را بگیریم.

به گزارش شبکه تلویزیونی "اسکای نیوز عربی" بن سلمان اعلام کرد: شرکت آرامکو نیاز مشتریانش را با استفاده از ذخایر راهبردی اش برآورده خواهد کرد.

وی گفت: تعدی‌های مکرر به تأسیسات نفت (عربستان) در واقع ضربه زدن به اقتصاد جهانی است.

وزیر انرژی عربستان اضافه کرد: حملات به تاسیسات آرامکو تاثیری بر بازار داخلی سوخت در سعودی نگذاشته است.

وی اظهار داشت:‌ حملات مکرر به تاسیسات نفتی، اقتصاد جهان را در معرض تهدید و خطر قرار می‌دهد.

بن سلمان ادامه داد:‌ اطفای حریق ناشی از حملات صورت گرفته علیه دو پالایشگاه بقیق و خریص، حدود هفت ساعت به طول انجامید.

وزیر انرژی عربستان گفت :‌ تاکنون نتوانسته‌ایم مشخص کنیم که چه کسانی طراح و مجری عملیات علیه تاسیسات نفتی آرامکو بوده‌اند.

بن سلمان که در نشست مطبوعاتی در بندر جده سخن می گفت، اضافه کرد: در دو روز گذشته خسارت ناشی از این حملات را مهار کردیم، آرامکو در این ماه از طریق مخازن ذخیره اش به تمامی تعهدات خود به مشتریان عمل خواهد کرد، تا زمانی که سعودی بتواند دوباره در اواخر ماه سپتامبر (شهریور/ مهرماه) به رقم تولید روزانه 11 میلیون بشکه  در روز برسد.

وزیر انرژی سعودی ادعا کرد: صادرات نفتی عربستان و درآمد ناشی از آن در ماه سپتامبر تحت تأثیر این حملات قرار نخواهد گرفت.

بن سلمان افزود: در حمله به تأسیسات نفتی، تنها عربستان هدف قرار نگرفته است، بلکه تمامی بازار انرژی در جهان و اقتصاد جهانی مورد حمله واقع شد و تمامی جهانیان باید در این مساله مسئولیت خود را بپذیرند.

وی ممانعت از فروش سهام آرامکو در  بورس های جهانی در سایه این تحولات را رد کرد و گفت: تأثیرات این حملات، بازارهای جهانی را تحت الشعاع قرار می دهد و موجب خواهد شد که یک دید بدبینانه نسبت به چشم انداز رشد اقتصادی شکل گیرد، اما با این وجود آرامکو بدون توجه به نتایج این حملات، آماده است که سهام خود را بفروشد.

وی مدعی شد: تمامی کشورها، حتی آنهایی که مشتری نفت عربستان نبودند، تحت تأثیر حملات به تأسیسات نفتی آرامکو قرار گرفتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =