بیش از ۱۷ هزار نفر سال قبل در سوانح رانندگی جان باختند

کرمانشاه- ایرنا- رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: سال گذشته ۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر در جاده‌ها و شهرهای کشور بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار سیدکمال هادیانفر عصر سه شنبه در جلسه شورای ترافیک و کمیسیون ایمنی راه های استان کرمانشاه که در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که پلیس راهور ناجا با جدیت دنبال می کند کاهش سوانح و تلفات جاده ای است.

وی با اشاره به کشته شدن ۲۷ هزار نفر در سوانح جاده ای سال ۱۳۸۵، افزود: پس از این سال و با اقدام ها و فرهنگ سازی های انجام گرفته تا سال ۹۵ شاهد کاهش تلفات رانندگی بودیم به گونه ای که در پایان این سال افراد کشته شده به ۱۶ هزار نفر رسید.

سردار هادیانفر ادامه داد: در سال ۹۶ تلفات جاده ای کشور ۱.۲ درصد رشد داشت و در پایان سال گذشته نیز تقریبا همین روند حفظ و آمار کشته شده ها براساس نظریه پزشکی قانونی به ۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر رسید.

تصادف ۳۶ هزار نفر را ویلچرنشین کرد

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: در سال گذشته همچنین بیش از ۳۶۵ هزار نفر بر اثر تصادفات جاده ای مصدوم شدند که حدود ۳۶ هزار نفر از این افراد دچار ضایعه نخاعی و ویلچرنشین شدند.

وی گفت: بررسی شرایط پنج ماهه ابتدایی امسال نیز بیانگر تکرار روند سال قبل در کشته شده و افراد مجروح است و آمارها نشان می دهد در کاهش تصادفات توفیق چندانی نداشته ایم.

سردار هادیانفر خسارت وارده به کشور در ازای کشته شدن هر فرد در سوانح رانندگی را ۵.۱ میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: اگر این عدد در بیش از ۱۷ هزار کشته سوانح جاده ای سال گذشته ضرب شود عددی معادل هفت درصد تولید ناخالص ملی به دست می آید که رقم بسیار بزرگی است.

۶۲ درصد سوانح جاده ای در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد

این مقام ارشد انتظامی در ادامه از وقوع ۶۲ درصد تصادف جاده ای در ۳۰ کیلومتری شهرها چه در ابتدای حرکت و چه در انتهای آن خبر داد و گفت: عامل انسانی اصلی ترین دلیل این سوانح است.

وی یادآوری کرد: سرعت و سبقت غیرمجاز، توجه نکردن به جلو و خستگی و خواب آلودگی راننده عوامل اصلی سوانح جاده ای هستند که ۸۲ درصد تصادفات منجر به فوت را به خود اختصاص داده اند.

سردار هادیانفر خاطرنشان کرد: این درحالیست که با اندکی درایت و هوشیاری از سوی راننده و در عین حال تذکر سایر سرنشینان به وی در صورت بروز تخلفات و عوامل حادثه ساز می توان جلوی بسیاری از سوانح را گرفت.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بازگشایی مرز خسروی برای تردد زائران اربعین اشاره کرد و گفت: این مرز زیرساخت های بسیار خوبی دارد و مسیر رفت و برگشت آن و حتی مسیر جایگزین آن شرایط بهتری از سایر مرزها دارد.

پیش بینی تردد یک میلیون زائر از خسروی

وی با بیان اینکه باید بتوانیم ظرف روزهای آتی برآورد دقیقی از میزان تردد زوار از مرز خسروی داشته باشیم، گفت: طبق پیش بینی های انجام شده امسال قرار است حدود سه میلیون زائر در مراسم اربعین شرکت کنند که طبق برآوردهای انجام شده حدود یک میلیون نفر آن از مرز خسروی تردد خواهند کرد.

سردار هادیانفر تصریح کرد: در سال های اخیر همواره در مرز مهران دچار مشکل ترافیکی بوده ایم و با توجه به اینکه مرز خسروی امسال برای اولین بار میزبان زائران اربعین خواهد بود نیز احتمالا با این مشکل مواجه باشیم هرچند باید تلاش کنیم تا گره های کور ترافیکی به حداقل خود رسیده و شرایط بهتری را برای تردد زائران فراهم کنیم.

مقصد زائران ۱۱ استان کشور کرمانشاه است

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: با توجه به اینکه مسیر خسروی برای استان های شمال و مرکزنشین کشور نسبت به مهران حدود سه ساعتی کوتاه تر است پیش بینی می شود مقصد تردد زائران ۱۰ تا ۱۱ استان کشور کرمانشاه و مرز خسروی باشد.

وی همچنین از تعیین فرماندهان میدانی برای کنترل تردد در مرزهای چهارگانه کشور در هنگام سفر زائران اربعین سخن گفت و افزود: مسئولیت مدیریت تردد در مرز خسروی با سردار حسینی رئیس پلیس راه کشور خواهد بود.

سردار هادیانفر در پایان از حمایت و تلاش های استاندار کرمانشاه از مجموعه راهنمایی و رانندگی این استان قدردانی و ابراز امیدواری کرد با کمک ها و تلاش های وی و سایر مدیران استان تردد زائران از مرز خسروی به بهترین شکل انجام و شاهد بروز مشکل نباشیم.

۷۴۵۸/۸۰۶۶