زائران اربعین با مردم عراق با احترام و تکریم برخورد کنند

تهران- ایرنا- نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت از زائران اربعین حسینی خواست با مردم عراق به عنوان خادم امام حسین و ائمه معصومین (علیهم السلام) و زائران ایشان با احترام و تکریم برخورد کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب روز سه شنبه در جمع اعضای کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین افزود: مردم عراق درعین حالی که دلباخته خدمت به زائر امام حسین(ع) هستند،  حساس نیز هستند و علاوه بر این دشمنانی که آرامش این دو کشور و درکنارهم بودن مردم آن را نمی توانند ببینند گاهی اوقات مسایلی را با هدف اختلاف افکنی مطرح می کنند.
نماینده ولی فقیه با اشاره به احتمال حضور سه میلیون زائر درمراسم اربعین حسینی  اظهار داشت: این تعداد به اندازه جمعیت برخی کشورهای منطقه و خارج از آن است و این جمعیت می خواهد چند روز میهمان مردم عراق شود، بنابراین هرچقدر احترام و تکریم به مردم عراق بیشتر صورت گیرد عشق به خدمتگزاری درعراقی ها  نیز افزون‌تر خواهد شد.

لزوم احترام به مرجعیت دینی عراق
نماینده ولی فقیه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص احترام به مرجعیت دینی عراق اشاره کرد و گفت: رعایت کردن منویات مرجعیت عراق؛ آیت الله العظمی سیستانی در ارتباط با برنامه اربعین لازم است و معظم له توصیه کردند آنچه مورد نظر وتوجه ایشان است رعایت شود و زائران نیز که بدنبال هدف مقدسی هستند باید به نحوی رفتار کنند که حاشیه و مشکلی ایجاد نشود.
مسئول بعثه مقام معظم رهبری همچنین احترام به حاکمیت و رعایت مقررات کشورعراق را ضروری خواند و گفت: رعایت مقررات هرکشوری که در آن حضور پیدا می کنیم در واقع احترام گذاشتن به خودمان است.  گاهی برخی مقرراتی که وضع می شود اشکال دارد ولی رعایت همان مقررات بهتر از بی نظمی و هرج و مرج است.

اهل سنت برادران دینی ما هستند
نواب با طرح این سوال که آیا در این حرکت عظیم آورده ای هم برای اهل سنت عراق پیش بینی شده است یانه؟ اظهار داشت: آنها برادران دینی ما هستند و زمانی که محبت ببینند نگاه شان با زائران امام حسین(ع) همراه خواهد شد.  
وی در ادامه به خاطره ای از نحوه برخورد مرحوم فلسفی با یک کودک در سفر به یکی از شهرستان ها که موجب تغییر مسیر زندگی وی شد، اشاره کرد و خواستار احترام و توجه به کودکان ونوجوانان زائر و عراقی در این سفر شد و گفت: این سرمایه گذاری بسیار خوبی است و قطعا نوع برخورد ما بر روی آنها اثر دارد.
نواب تاکید کرد: اگر می خواهید پیشگامان خدمتگزاران امام عصر باشید و ارتش مهدوی را شکل دهید باید به این نسل توجه کنید تا آنها نیز این مسیر را دنبال کنند.

وی از تلاش ها و خدمات خادمان پنهان کنگره عظیم اربعین تقدیر کرد و با اشاره به اینکه امروزه در دنیا برای انجام برخی کارهای کوچک برنامه ریزی گسترده ای صورت می گیرد، اظهار داشت: اعزام زائران اربعین کار بسیار بزرگی است و امسال که پیش بینی ها حکایت از آن دارد که ۵۰ درصد به تعداد زائران افزوده خواهد شد باید دقت و توجه بیشتری صورت گیرد.

برنامه های ویژه  ایام اربعین در سامرا
در آغاز این دیدار حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین با اشاره به عضویت ۲۲ دستگاه و نهاد در این کمیته وظایف و مسئولیت های آموزشی، فرهنگی، تبلیغی و اجرایی بخش های مختلف را برشمرد.
وی تصریح کرد: همه اعضا برنامه های خود را تدوین و نهایی کرده اند و کارگروهها در ایران و عراق شکل گرفته و رویکردها برگرفته از سخنان وتوصیه های مقام معظم رهبری است.
احمدی به برنامه های ویژه ای که در ایام اربعین امسال در سامرا پیش بینی شده است، اشاره کرد و گفت: با همکاری دستگاه های ذی ربط حدود ۴ هزار مبلغ در این مراسم حضور دارند و برنامه های مختلف قرآنی، ویژه کودکان و بانوان، روایتگری، سخنرانی و مداحی نیز  پیش بینی شده است.
در این نشست همچنین نمایندگان دستگاههای عضو کمیته  فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در باره برنامه های خود برای برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم اربعین حسینی و ارائه خدمات به زائران ایرانی و خارجی گزارش دادند.  

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha