ژاپن کاهش تامین و افزایش قیمت نفت را نگران کننده خواند

تهران- ایرنا- به دنبال حمله پهپادی نیروهای یمن به تاسیسات نفتی عربستان، وزیر دفاع ژاپن روز سه شنبه گفت: تهدیدها در مورد تأمین نفت و افزایش قیمت آن نگران کننده ترین سناریو در روابط بین الملل است.

به گزارش تارنمای عرب نیوز، «تارو کونو» در کنفرانس خبری در توکیو گفت: بدبین ترین سناریو در حال حاضر اتفاقی است که در تنگه هرمز رخ می دهد و باعث کاهش عرضه نفت می شود، و این حادثه شوک قوی به اقتصاد جهانی وارد می کند.

کونو افزود: پس از حمله به تأسیسات سعودی قیمت نفت افزایش یافت و این نگران کننده ترین سناریو در حال حاضر است.

وزیر دفاع ژاپن همچنین در حاشیه کنفرانس خبری در مصاحبه با عرب نیوز گفت: عربستان سعودی همچنان یک شریک قابل اعتماد ژاپن خواهد بود زیرا این کشور حدود  ۴۰ درصد از نیاز نفتی ژاپن را تامین می کند.

کونو در ادامه تاکید کرد که ژاپن به دنبال ترویج راه حل های دیپلماتیک برای پایان یافتن درگیری های خاورمیانه است. ما قطعاً باید تنش میان کشورها را کاهش دهیم.

وی که پیش از این وزیر امورخارجه ژاپن بود، گفت: من در زمان تصدی این وزارتخانه از وزیران امورخارجه ایران و فرانسه خواستار کاهش تنش در منطقه از طریق اقدامات دیپلماتیک شدم.

انصارالله یمن، شنبه گذشته در واکنش به محاصره این کشور و ادامه حملات جنگنده های سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

با حمله به این تاسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شده است.

نیروهای انصارالله روز گذشته (دوشنبه) همچنین عربستان و نیز امارات را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کرده اند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه روز دوشنبه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مردم یمن و حقوق آنها دفاع می‌کند ولی اینکه این گونه اقدامات دفاعی به ایران نسبت داده شود، در راستای دروغ حداکثری است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =