فرونشست دشت خانمیرزا به ۷۶ سانتی‌متر رسید

شهرکرد- ایرنا- نماینده مردم شهرستان‌های لردگان و خانمیرزا گفت: کاهش شدید سطح سفره‌های آب زیرزمینی در دشت خانمیرزا سبب شده تا فرونشست در این دشت به ۷۶ سانتی‌متر برسد.

محمد خالدی روز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری از طرح آبرسانی روستایی شهرستان خانمیرزا که با حضور وزیر نیرو انجام شد، افزود: اگر تا ۵ سال آینده طرح آبرسانی ونک به دشت خانمیرزا به بهره‌برداری نرسد، این دشت برای همیشه خاموش می‌شود.

وی ادامه داد: سطح آب در دشت‌های لردگان نیز به ۲۷ متر کاهش یافته و آب چاه‌ها شور شده و دارای کیفیت نامناسبی است.

خالدی با بیان اینکه مهمترین مشکلات مردم لردگان و خانمیرزا مشکل آب است، تصریح کرد: این مشکل در هر ۳ حوزه آب شرب، کشاورزی و صنعت بوده و رفع آن نیازمند تسریع در اجرای طرح‌های آبرسانی است.

نماینده مردم شهرستان‌های لردگان و خانمیرزا تصریح کرد: در حوزه آب شرب ۲ طرح در این منطقه تعریف شد که یکی آبرسانی به کل روستاهای خانمیرزا است و دیگری طرح انتقال آب آتشگاه به شمار می‌رود.

خالدی ادامه داد: طرح انتقال آب آتشگاه با ظرفیت ۱۰۰ لیتر بر ثانیه برای ۱۵۰ روستا و جمعیتی بالغ بر ۵۰ هزار نفر آبرسانی می‌کند که انتظار می‌رود با حمایت وزیر نیرو در اولویت بهره برداری قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در رابطه با تامین آب کشاورزی نیز طرح سد ونک در دست اجرا قرار گرفته است، اظهار داشت: این طرح سالها روی زمین مانده بود اما روند اجرایی آن از سال ۹۶ از سرگیری شد.

 نماینده مردم شهرستان‌های لردگان و خانمیرزا افزود: طرح سد ونک با توجه به محدودیت های اعتباری دولت به بخش خصوصی واگذار شد و امسال دستور اجرایی این سد داده شده و هم اینک در مرحله تملک قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این طرح ظرف یک ماه آینده آغاز می شود و قرار است ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت لردگان تامین کند.

خالدی ادامه داد: سد خرسان نیز که با وقفه ۵ ساله مواجه شده بود به عنوان یک طرح ملی بزودی از سرگیری می‌شود و به عنوان یک طرح پدافند غیرعامل نیازهای آبی آینده لردگان را تامین می‌کند.

وی با اشاره به بهره‌برداری از طرح فاضلاب شهر لردگان ظرف دو ماه آینده، پیش بینی ایجاد طرح فاضلاب برای شهرهای آلونی و مالخلیفه را نیز خواستار شد.

به گزارش ایرنا، شهرستان خانمیرزا دهمین شهرستان استان چهارمحال و بختیاری است با موافقت هیات وزیران از ایجاد بخش ارمند و اجماع بخش‌های خانمیرزا و ارمند به مرکزیت شهر آلونی تشکیل شد.

روز سه‌شنبه با حضور وزیر نیرو سه تصفیه خانه فاضلاب در استان چهارمحال و بختیاری، پست ۶۳کیلوولت سفیددشت و ۷۷ طرح برق رسانی به بهره‌برداری رسید.

شهرستانهای لردگان و خانمیرزا در 160کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارند.

۷۳۶۳/۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =