تجهیز بیش از دو میلیون هکتار زمین‌ کشاورزی به سامانه آبیاری نوین

خرم‌آباد - ایرنا - مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مجری سامانه‌ها نوین آبیاری گفت: دو میلیون و ۱۶۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور به سامانه آبیاری نوین مجهز شده‌ است.

به گزارش ایرنا، مسعود علایی روز سه‌شنبه در آیین روز مزرعه در روستای قنات آباد کمالوند شهرستان خرم آباد اظهار داشت: یکی از طرح‌های مهم در بحث افزایش راندمان آب در مزرعه استفاده از روش‌های نوین آبیاری است که این کار به طور ویژه در برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی دیده شده است.

او اضافه کرد: ۵.۸ میلیون هکتار به جز زمین‌های تجهیز شده مستعد مجهز شدن به سیستم آبیاری را دارند که در برنامه ۱۰ساله‌ای که آغاز شده به این روش مجهز می‌شوند.

وی بیان کرد: اعتبارات خوبی نیز دولت از محل صندوق توسعه ملی و محل‌های دیگر در نظر گرفته که بخشی از آن به کشاورزان متقاضی به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود.

مجری سامانه‌های نوین آبیاری ادامه داد: تلاش داریم حداکثر میزانی که برای اجرای این طرح هست به کشاورزان پرداخت شود و این روش این پتانسیل را دارد که نسبت به آبیاری غرقابی تا چهار هزار و ۴۰۰مترمکعب آب در هکتار را صرفه جویی کند.

علایی یادآور شد: همچنین این روش امکان افزایش ۳۰ درصدی محصول، کاهش ۳۰ درصدی مصرف سموم شیمیایی و کاهش ۲۵ درصدی انرژی در فرایند تولید را فراهم می‌کند.

۳۲۱۰/۷۲۷۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =