نگرانی مکرون از خدشه به روند تنش‌زدایی در منطقه خلیج فارس

تهران- ایرنا- دیپلمات‌های غربی اعلام کردند؛ «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه نگران است که حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان، بر تمهیدات دیپلماتیک پاریس برای رفع بحران بین ایران و آمریکا لطمه زند.

به گزارش رسانه های غربی، این منابع یادآور شدند که فرانسه در حالی که دیپلماسی کاهش تنش در منطقه خلیج فارس را دنبال می کند، در تلاش است منشاء حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان را شناسایی کند.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه با اعلام اینکه پاریس هیچ مدرکی در اثبات مبداء حرکت پهپادها در اختیار ندارد، گفت: به راهبرد تنش زدایی در منطقه نیاز داریم و هر اقدامی که مغایر با تنش زدایی باشد، حرکتی بد برای اوضاع در منطقه خواهد بود.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی افزود: این حملات، به تلاش های ما کمکی نمی کند اما قبل از اینکه وارد بازی مقصریابی شویم، به شواهدی محکم نیاز داریم.

سه دیپلمات غربی نیز خبر دادند که «امانوئل بون» مشاور جدید رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در جده دیدار و گفت وگو کرده است.۹۱۰۹

برنامه این دیدار، برای قبل از حملات پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان چیده شده بود. دفتر مکرون از اظهار نظر در مورد این مسأله خودداری کرد.

بر اساس این گزارش، بون از طرف مکرون به مأموریت دیدار با مقام های ارشد ایران فرستاده شد و رئیس جمهوری فرانسه تلاش کرد از رابطه دوستانه بون با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای گشودن باب مذاکره بین تهران و واشنگتن استفاده کند.

رهبران اروپایی از زمان خروج آمریکا از برجام، در صدد کاهش شدت تنش در منطقه بوده اند.

مکرون همچنین پیشنهاد راه اندازی یک خط اعتباری چند میلیارد دلاری را برای ایران مطرح کرده است اما این مسأله به انعطاف پذیری آمریکا در زمینه تحریم ها از جمله اعطای معافیت به متحدان اروپایی خریدار نفت ایران بستگی دارد.

جنبش انصار الله یمن، شنبه گذشته در واکنش به محاصره این کشور و ادامه حملات جنگنده های سعودی به مناطق مختلف یمن، پالایشگاه های "بقیق" و "خریص" در شرق عربستان را هدف حملات پهپادی قرار داد.

با حمله به این تأسیسات نفتی ۵۰ درصد از تولید و صادرات نفت عربستان به طور موقت مختل شد.

نیروهای انصار الله روز دوشنبه عربستان و امارات متحده عربی را به حملات بیشتر در صورت عدم توقف جنگ تهدید کردند.

در پی هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی عربستان، قیمت نفت در بازار جهانی، افزایش و شاخص بورس عربستان بیش از دو درصد کاهش یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =