۲۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۰
کد خبرنگار: 2178
کد خبر: 83479726
۰ نفر

برچسب‌ها

بازگشت ۱۵۳ هزار سوری به کشورشان از گذرگاه مرزی اردن

تهران- ایرنا- وزارت کشور اردن امروز (سه شنبه) اعلام کرد که در طول ۱۱ ماه گذشته و پس از بازگشایی مجدد گذرگاه مرزی "جابر- نصیب" میان سوریه و اردن، ۱۵۳ هزار آواره سوری با عبور از این گذرگاه وارد کشورشان شده اند.

به گزارش خبرگزاری اردنی "عمون"، وزارت کشور اردن همچنین بر پایبندی این کشور برای فراهم کردن شرایط مناسب برای بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری به کشورشان بر اساس قوانین بین المللی تأکید کرد.

گذرگاه مرزی "جابر- نصیب" ۲۳ مهرماه سال گذشته پس از سه سال تعطیلی با حضور جمعی از مسؤولان اقتصادی و خبرنگاران سوریه و اردن به طور رسمی کار خود را آغاز کرد.

گذرگاه نصیب در نقطه صفر مرزی میان اردن و سوریه قرار دارد و نقش اساسی در عبور و مرور شهروندان و ترانزیت کالا میان دو کشور ایفا می کند.

بازگشایی این گذرگاه آغازی برای تحول اقتصادی و سیاسی سوریه و اردن بعد از پسابحران (جنگ حدود هشت ساله در سوریه) به حساب می آید.


پس از بازگشایی گذرگاه "نصیب- جابر" در مرز سوریه و اردن روزانه حدود دو هزار و ۱۰۰ مسافر از این معبر عبور می کنند.

از سویی، با آغاز بحران سوریه در اسفندماه سال ۱۳۸۹، از جمعیت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری این کشور ۱۲ میلیون نفر آواره شدند که نزدیک به شش میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به کشورهای مختلف از جمله ترکیه، لبنان، اردن، مصر و برخی کشورهای اروپایی رفتند و حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز در داخل این کشور آواره شدند.

شکست روز افزون تروریست ها در اکثر نقاط سوریه و امن شدن این کشور در یک سال گذشته، روند بازگشت آوارگان سوری از خارج نیز سرعت بیشتری به خود گرفته و تاکنون بر اساس برآوردها نزدیک به شش میلیون سوری به کشورشان بازگشته اند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =