معاون رییس جمهوری: نیروی انسانی نخبه بهترین ابراز توسعه کشور است

گنبدکاووس - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: نیروی انسانی نخبه و با استعداد بهترین ابزار برای توسعه کشور در بخش‌های مختلف است که باید این موضوع مورد توجه و حمایت قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سورنا ستاری عصر سه‌شنبه در نشست رونق تولید و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان استان گلستان در فرمانداری گنبدکاووس، اظهار کرد: افزون بر توجه و حمایت جدی از نیروی انسانی نخبه و با استعداد، تکیه بر ظرفیت‌ و پتانسیل‌های درونی کشور نیز مسیر توسعه را هموار کرده و به آن شتاب می‌بخشد.

وی با بیان اینکه توسعه، فرایندی درون‌زا است، افزود: استفاده از ظرفیت‌های درون کشور بدون چشم‌داشت به دیگر کشورها یک اصل مهم در توسعه است که باید مورد توجه قرار گیرد و البته این به معنی قطع ارتباط با دیگر کشورها و یا کمک فنی و علمی گرفتن از آنها نیست.

ستاری اضافه کرد: در بحث استان‌ها نیز چنین الگویی وجود دارد و هر استان باید متناسب با ظرفیت‌های درونی خود در مسیر توسعه گام بردارد و نباید انتظار داشته باشد از دیگر استان‌ها و یا از مرکز، به کمک او بیایند و به عبارتی استان‌ها نباید منتظر غول چراغ جادو باشند. 

او خام‌فروشی را آفت توسعه کشور دانست و بیان کرد: امروز خام‌فروشی در هر شکلی که باشد از نفت گرفته تا محصولات پتروشیمی، کشاورزی و معدنی، آفت توسعه است؛ زیرا خام‌فروشی هیچ ارزش افزوده‌ای ندارد و اصولا نیاز به مهندس، دانشگاه و نخبه ندارد و از هر کسی برمی‌آید.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: امروز توسعه بر مدار نیروی انسانی نخبه و با استعداد و تکیه بر ظرفیت های درونی می‌چرخد و باید به سمت ایجاد ارزش افزوده برای تولیدات و ظرفیت‌های داخلی با بهره‌گیری از دانش فنی، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان باشیم.

ستاری گفت: وظیفه دولت نیز ایجاد زیرساخت‌های لازم برای حمایت از نخبگان، شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها است اگرچه در این حوزه دولت از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری آنان در راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری و مراکز نوآوری استقبال می‌کند.

وی همچنین ظرفیت‌های گلستان در بخش‌های کشاورزی، گردشگری و فرهنگی را بسیار خوب دانست و اضافه کرد: مساحت این استان نصف کشور هلند است اما مقایسه کنید کشور هلند در بخش کشاورزی چقدر درآمد دارد؟ همین ایجاد درآمد را می‌توان با بهره گیری از جوانان نخبه و ظرفیت‌های کشاورزی در گلستان انجام داد.

ستاری تصریح کرد: وضعیت زیست بوم گلستان و ضرورت توجه بیشتر به بخش کشاورزی آن، توسعه صنعت گردشگری و استفاده بهینه از تاریخ و فرهنگ غنی منطقه بویژه آثار تاریخی، صنایع دستی و اسب ترکمن با راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، جملگی می تواند محلی برای ایجاد درآمد و توسعه اقتصادی این استان قرار گیرند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین با اذعان به کوتاهی این معاونت در توجه به گلستان و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای ایجاد پارک‌های علم و فناوری، قول مساعد داد تا خط اعتباری ویژه ای برای این استان برای ایجاد زیرساخت‌ها، اختصاص دهد و برای راه اندازی چند مرکز نوآوری و حمایت از نخبگان در شهرهای گرگان و گنبدکاووس تامین اعتبار کند. 

او گفت: مسوولان و مردم گلستان بدانند که با خام‌فروشی به توسعه نمی‌رسند و تنها راه توسعه این استان تکیه بر نیروی انسانی با استعداد و نخبه و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های درونی آن است که به اندازه معادن و خام فروشی محصولات، ارزش افزوده دارند تنها باید از آنها حمایت کرد و آموزش‌های لازم درحوزه استارت‌آپ ها را به آنها داد.

ستاری دربخش دیگری از سخنان خود نیز از ارائه ۱۴۰ خدمت به شرکت‌های دانش بنیان توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: درصورت راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی در گلستان، ضمن سرمایه‌گذاری در آن، یک خط اعتباری ویژه نیز به این صندوق اختصاص می‌یابد تا عقب ماندگی‌های استان درحوزه پارک‌های علم و فناوری و مراکز نوآوری جبران شود.

به گزارش ایرنا، در این جلسه استاندار گلستان، سه نفر از نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی و سه فعال حوزه اقتصاد و شرکت‌های دانش بنیان گلستان نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند و سه موافقت‌نامه راه اندازی دو مرکز نوآوری در گرگان و گنبدکاووس و حضور شرکت استارت‌آپ علی بابا در حوزه گردشگری گلستان به امضای مدیران استان و دو شهرستان آن رسید.

/۳۰۳۹/۱۸۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =