بیش از ١١ هزار واحد مسکونی روستایی ارومیه مقاوم‌سازی شد

ارومیه- ایرنا- مدیر بنیاد مسکن ارومیه گفت: ١١ هزار و ١۶٢ واحد مسکن روستایی با هدف بهبود و بهسازی واحدهای روستایی طی ١٠ سال گذشته تاکنون در این شهرستان مقاوم‌سازی شده است.

رضا منافی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علاوه بر بهسازی این تعداد واحد مسکونی در ۴۵۱ روستا، در حال حاضر عملیات اجرایی مقاوم‌سازی ١١ هزار و ۶٧٨ واحد روستایی نیز در این شهرستان آغاز شده است.
وی ادامه داد: ۶۱۳ روستا با ۶۲ هزار و ۷۷ واحد مسکن روستایی در شهرستان ارومیه وجود دارد که مقاوم‌سازی تمامی این واحدها جزو برنامه‌های مهم این نهاد است.
وی اضافه کرد: از نظر بنیاد مسکن هر واحد مسکونی که در ساخت آن مشخصات کامل فنی آئین‌نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان رعایت نشود، مسکن غیرمقاوم نامیده می‌شود و نیازمند مقاوم‌سازی است.
به گفته وی روستائیانی که قصد ندارند از این تسهیلات استفاده کنند هم می‌توانند جهت استفاده از خدمات رایگان مشاوره تخصصی در خصوص اصول فنی منطقه از نظرات کارشناسان این اداره کل کمک بگیرند تا در صورت بروز حوادث طبیعی آمار تلفات کاهش یابد.
«منافی»، با بیان اینکه ایجاد مقاومت لازم برای مقابله با تلفات در حوادثی نظیر زلزله، مهمترین هدف اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی است، افزود: امیدواریم روستانشینان همراهی بیشتری در این خصوص داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در راستای تشویق روستاییان تسهیلات مقاوم‌سازی و بهسازی مسکن‌های روستایی به ۴۰۰ میلیون ریال افزایش یافته‌است، اضافه کرد: پیش از این سقف تسهیلات پرداختی به مساکن روستایی ۲۵۰ میلیون ریال بود که این رقم ۱۵۰ میلیون ریال بیشتر شده‌است.
۶١٣ روستا با ۶۲ هزار و ۷۷ واحد مسکن روستایی در ارومیه وجود دارد که طرح هادی در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان اجرایی شده است؛ طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.
پایه چنین طرح‌هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ هجری شمسی و تحت عنوان روان بخشی روستاها در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد و در سال‌های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ هجری شمسی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پیگیری شد.
تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در طرح‌های مذکور است.
این استان مرزی دارای سه میلیون و ۲۶۵ هزار نفر جمعیت است که ۳۴.۶ درصد از آن در مناطق روستایی و ۶۵.۴ درصد در مناطق شهری سکونت دارند.
۹‪۹۱۸/۶۱۸۵/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =