تداوم اقدامات حفاظتی و ساماندهی قلعه تاریخی بختک

تبریز- ایرنا - مدیر پایگاه میراث فرهنگی قلعه بختک لیلان از تداوم اقدامات حفاظتی و ساماندهی قلعه تاریخی در شهرستان ملکان خبر داد.

"وحید خادمی" با اشاره به اینکه مراحل حفاظت و ساماندهی آثار معماری "قلعه تاریخی بختک" در حال جرا است، ادامه داد: در سال های گذشته، عملیات کاوش در این محوطه تاریخی انجام شده و اکنون اقدامات حفاظتی و ساماندهی آثار معماری این قلعه تاریخی در حال اجراست.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ملکان با اشاره به اینکه طی سال های گذشته در اطراف قلعه بختک دیوار کاهگلی حفاظتی ساخته شده بود، گفت: پس از اتمام کاوش ها و آغاز اقدامات ساماندهی، دیواره کاهگلی پیرامون آثار معماری این قلعه جهت حفاظت از تغییرات آب و هوایی ساخته شد، تا در مراحل بعدی دیواره حفاظتی خشتی جایگزین آن شود.

خادمی با بیان اینکه دیوار خشتی حفاظتی قلعه بختک در حال ساخت است، اظهار داشت: با توجه به شرایط جوی شهرستان و لزوم حفاظت بیشتر آثار معماری از تغییرات اقلیمی دیوار کاهگلی که پیش از این طی سال های گذشته ساخته شده بود تخریب و دیوار خشتی حفاظتی پیرامون دیوار و برج اصلی این قلعه در حال ساخت است.

این قلعه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است که مانند حصاری شهر لیلان را در برگرفته است.

باستان شناسان معتقدند: آثار یافت شده از قلعه بختک لیلان با ۳ هزار سال قدمت در شهرستان ملکان، به احتمال وجود شهر تاریخی شیز در این منطقه اعتبار بیشتری می‌بخشد.

از این قلعه در دوران ساسانی به عنوان پایتخت زمستانی استفاده می شد وئآتشکده آذرگشسب در آن قرار دارد.

وسعت محوطه قلعه بختک لیلان حدود ۱۶۰ هکتار و دارای تپه های تاریخی است که قدمت آنها به هزاره دوم پیش از میلاد می‌رسد.

قلعه بختک لیلان در سال ۱۳۷۹به شماره ۲۷۸۰در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

۳۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =