۲۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۷
کد خبرنگار: 908
کد خبر: 83479456
۰ نفر

برچسب‌ها

«نمک گیر» روایتی از یک عمر زندگی حسینی منتشرشد

تهران- ایرنا- جلد یک از مجموعه پیرغلامان حسینیه ایران؛ خاطرات حاج حسین برزگر، سردسته هیات خلف باغ یزد توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.

پیرغلامان و ذاکران قدیمی اهل‌بیت (ع) تجربه‌های ارزشمندی برای انتقال به مداحان نسل جوان و حتی مردمی دارند که در هیات‌ها و مجالس عزاداری ائمه اطهار (ع) شرکت می‌کنند؛ تجربه‌هایی که هر کدام می‌تواند مسیر را برای عرض ارادت مخلصانه و بندگی صحیح فراهم و مسیر سلوک را هموار کند.

در عصری که آدم ها ذغال دینداریشان کف دستشان است و قاطی این همه مزه کردن هرم داغ دل سینه زن ها خوب است گاهی سری هم به کتاب ها بزنیم؛ شاید یک تجربه ناب و خالص، بار یک ماه بلکه یک سال و عمرمان را ببندد. 
چه بهتر که آن تجربه ناب تجربه یک پیرغلام باشد؛ آدمی که نمک ارباب را خورده و نمک گیر شده...
چه بهتر که از حسینیه ایران باشد؛
چه بهتر که در کوچه پس کوچه های تاریخ یزد لابه لای علم های طلا باشد...
نمک گیر روایتی است نزدیک، جذاب و بدیع از یک عمر زندگی امام حسینی... 

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

آقای رحیمی چاووشی را شروع می‌کند.  پای هر تیر ده پانزده نفر آدم قوی هیکل پابرهنه ایستاده‌اند و دسته را سفت چسبیده‌اند. پهلوان‌ها روی بام با تمام قدرت طناب‌ها را گرفته‌اند. با «یا حسین» چاووشی پوش از زمین کنده می‌شود و قلب‌ها از سینه. حسینیه ‌می‌لرزد. یا حسین! آنقدر حسین را می‌کشد تا همه دم بگیرند! حسین حسین حسین حسین! مردها هم تیرک به دست و ذکر بر لب می‌گویند و دایره‌وار می‌دوند. تیرها توی دستشان تاب می‌خورند دور حسینیه تا کم‌کم عمود شوند. پایشان محکم شود روی زمین و پوش میزان شود توی آسمان. پوش که بالا می‌کنیم صلوات می‌فرستیم و می‌نشینیم به آب و شیرینی خوردن....

نمک گیر؛ جلد یک از مجموعه پیرغلامان حسینیه ایران (خاطرات حاج حسین برزگر، سردسته هیئت خلف باغ یزد) است که به کوشش زهرا عوض بخش و محمد علی جعفری در قطع رقعی و در  ۱۲۴ صفحه، همزمان با ایام محرم توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.
علاقه مندان جهت تهیه کتاب می‌توانند از طریق سایت من و کتاب (manvaketab.ir)  و یا از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه ۳۰۰۰۱۴۱۴۴۱ کتاب را با پست رایگان دریافت نمایند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =